Lenovo ThinkPad T14s 2-in-1 Gen 1 Intel Core Ultra 7 255U Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro English Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 21R3001XUK
- EAN: 0198158267649
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB Intel Smart Cache, 16GB LPDDR5X-7467, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits Anti-reflection / Anti-smudge 45% NTSC DBEF5 Touch, Intel Graphics, Intel Wi-Fi 7 BE201 802.11be 2x2 + BT5.4, Windows 11 Pro
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
THINKPAD T14S 2-IN-1 G1 View on Xvantage open_in_new |
CR17984 | Register free see stock | ||
|
TP T14s 2in1 G1 U7-255U 16GB 512GB W11P View on InTouch open_in_new |
12294696 | |||
|
T14S 2IN1 G1 U7 255U 16GB 512GB View on Webshop open_in_new |
21R3001XUK | |||
|
T14S 2IN1 G1 U7 255U 16GB 512GB |
21R3001XUK | |||
|
ThinkPad T14s 2-in-1 Gen 1 - AI PC - 14" - Intel Core Ultra 7 - 255U - 16 GB RAM - 512 GB SSD - UK |
12294696 | |||
| Ingram Micro CS |
THINKPAD T14S 2-IN-1 G1 |
CR17984 | |||
|
TP T14s 2in1 G1 U7-255U 16GB 512GB W11P |
STD10233416 | |||
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
T14S 2IN1 G1 U7 255U 16GB 512GB |
CL21R3001XUK | Register free see stock | ||
Related Products
- External Solid State Drives
- Computer Monitors
- Keyboards
- Laptop Docks & Port Replicators
- Headphones & Headsets
- Power Adapters & Inverters
- Network Cards
- Webcams
- Mice
- Internal Solid State Drives
- Laptop Cases
- Mobile Device Chargers
- Warranty & Support Extensions
- Stylus Pens
- Input Device Accessories
- Speakerphones
- Numeric Keypads
- Power Banks
- All-in-One PCs/Workstations
- Interface Hubs
- USB Cables
- Backpacks
- Video Cable Adapters
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Lenovo ThinkCentre Tiny in One computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackCategory: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Lenovo ThinkVision E24q-30 computer monitor 60.5 cm (23.8") 2560 x 1440 pixels 2K Ultra HD LED BlackCategory: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Lenovo 4XD1T60925 headphones/headset Wireless Head-band Office/Call center USB Type-C Bluetooth GreyCategory: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Stylus Pens
-
Category: Stylus Pens
-
Category: Stylus Pens
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: Interface Hubs
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7467 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Product colour | Black |
| Battery | |
| Battery capacity | 58 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.6 mm |
| Depth | 222.8 mm |
| Height (front) | 1.29 cm |
| Height (rear) | 1.92 cm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |