Lenovo ThinkPad USB4 Dock 5000 Wired Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 40BF0100UK
- EAN: 0195892132417
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
THINKPAD USB4 DOCK 5000 - 100W View on Xvantage |
CQ52006 | |||
|
ThinkPad 5000 - Docking station - USB4 - HDMI, DP, USB-C - 1GbE - 100 Watt - United Kingdom - for ThinkPad L14 Gen 6, P1 Gen 8, P16 Gen 3, T16 Gen 4, X1 2-in-1 Gen 11, Yoga Slim 7 14AGP11 View on InTouch |
12200635 | |||
|
THINKPAD USB4 DOCK 5000 - 100W UK View on Webshop |
40BF0100UK | |||
|
THINKPAD USB4 DOCK 5000 - 100W UK |
40BF0100UK | |||
|
ThinkPad 5000 - Docking station - USB4 - HDMI, DP, USB-C - 1GbE - 100 Watt - United Kingdom - for ThinkPad L14 Gen 6; P1 Gen 8; P16 Gen 3; T16 Gen 4; X1 2-in-1 Gen 11; Yoga Slim 7 14AGP11 |
12200635 | |||
| Ingram Micro CS |
THINKPAD USB4 DOCK 5000 - 100W |
CQ52006 | |||
|
ThinkPad USB4 Dock 5000. For UK,EU. |
40BF0100UK | |||
|
ThinkPad USB4 Dock 5000. For UK,EU. |
40BF0100UK | |||
|
ThinkPad USB4 Dock 5000 |
STD10229360 |
Related Products
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour name | Eclipse Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | DC |
| Power supply | 100 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 470 g |
| Width | 218 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 31.5 mm |
| Package weight | 1.03 kg |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 77 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.03 kg |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 77 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, USB |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM |