Lenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Adapter Wired Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 40BC0135EU
- EAN: 0195892130499 4573680989966
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 (with 135W Adapter)
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
THINKPAD USB4 SMART DOCK View on Xvantage open_in_new |
CP58136 | Register free see stock | ||
|
ThinkPad Smart Dock 5500 - Docking station - USB4 - HDMI, DP, USB-C - 1GbE - 135 Watt - Europe |
W129267084 | |||
|
hinkpd Us4 Smr Dock 5500 |
40BC0135EU | |||
|
ThinkPad USB4 USB-C Smart Dock 5500, 135W |
40BC0135EU | |||
| Ingram Micro CS |
THINKPAD USB4 SMART DOCK |
CP58136 | |||
|
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 w/135W. For UK,EU. |
40BC0135EU | |||
|
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 w/135W. For UK,EU. |
40BC0135EU | |||
|
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 (with 135W Adapter) |
40BC0135EU | |||
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 w/135W. For UKEU. Laptop Docking station Unknown |
360-40BC0135EU | Register free see stock | ||
|
D USB 4 Smart Dock 135W |
21250067000 | |||
Related Products
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
Description
Designed to enhance everyday productivity, the Lenovo™ ThinkPad® USB4 Smart Dock 5500 is at the cutting edge of our new series of USB docks, offering a smarter way to work. With the brand new Lenovo Accessories Fleet Manager(LAFM) powered by AWS for IT manager, and the dock have 40Gbps bandwidth with USB4 upstream connectivity to your laptop, that allows you to extend your monitor setup with more pixels and higher refresh rates.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | USB4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB4 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 4 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI NCC VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM IFT TELEC UKCA FAC DoC VNTA WPC ETA SRRC SDPPI IMDA SIRIM NBTC SUBTEL KVALITET/RATEL MCIT ANRT UCC INACOM CITRA TRA NTC PSRC NCA ARTCI INCM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour name | Eclipse Black |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power supply | 135 W |
| Wireless charging | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 472 g |
| Width | 218 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 31.5 mm |
| Package weight | 1.09 kg |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 77 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Certification | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI NCC VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM IFT TELEC UKCA FAC DoC VNTA WPC ETA SRRC SDPPI IMDA SIRIM NBTC SUBTEL KVALITET/RATEL MCIT ANRT UCC INACOM CITRA TRA NTC PSRC NCA ARTCI INCM |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.09 kg |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 77 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Certificates | |
| Certification | FCC/ICES CE KCC RCM BSMI NCC VCCI CB cULus EAC TUV- Mark LoA Ukraine DoC NOM IFT TELEC UKCA FAC DoC VNTA WPC ETA SRRC SDPPI IMDA SIRIM NBTC SUBTEL KVALITET/RATEL MCIT ANRT UCC INACOM CITRA TRA NTC PSRC NCA ARTCI INCM |