Lenovo ThinkStation P2 Tower Gen 2 Intel Core Ultra 7 265K 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Windows 11 Pro Workstation
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 30JQ00AGGE
- EAN: 0199275288470
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Intel Core Ultra 7 265K, 20C (8P + 12E)/20T, Max Turbo up to 5.5GHz, 30MB Intel Smart Cache, 2x 16GB UDIMM DDR5-5600 Non-ECC, 1x 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal, 1x NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR6, Windows 11 Pro
Offer details
Trade Prices
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
EU Product - ThinkStation P2 TW G2 Ultra7 265K 32/512GB RTX5070 W11P |
30JQ00AGGE | Register free see stock | ||
Related Products
- Computer Monitors
- Keyboards
- Graphics Cards
- Headphones & Headsets
- External Solid State Drives
- Mice
- Internal Solid State Drives
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64317 keyboard Mouse included Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY Belgian, French GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Graphics Cards
-
Category: Graphics Cards
-
Category: Graphics Cards
-
Category: Graphics Cards
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor model | 265K |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply | 750 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Operating system language | German |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Depth | 315.4 mm |
| Height | 376 mm |
| Weight | 9.67 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |