Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 (AMD) AMD Ryzen™ 7 PRO 250 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro UK English Black
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
THINKPAD L16 GEN 2 R7P-250 16IN View on Xvantage |
CQ93449 | |||
|
ThinkPad L16 Gen 2 21SC - AI PC - 180-degree hinge design - AMD Ryzen 7 Pro - 250 / up to 5.1 GHz - Win 11 Pro - Radeon 780M - 16 GB RAM - 512 GB SSD TCG Opal Encryption 2, NVMe - 16" IPS 1920 x 1200 - Gigabit Ethernet - Wi-Fi 7, Bluetooth - black - kbd: View on InTouch |
12266441 | |||
|
TP L16 G2 R7-250 16/512 W11P View on Webshop |
21SC002RUK | |||
|
TP L16 G2 R7-250 16/512 W11P |
21SC002RUK | |||
| Ingram Micro CS |
THINKPAD L16 GEN 2 R7P-250 16IN |
CQ93449 | |||
|
ThinkPad L16 Gen 2 21SC - AI PC - 180-degree hinge design - AMD Ryzen 7 Pro - 250 / up to 5.1 |
STD10231810 |
Reasons To Buy

<span style="color: #7A126B;">AUTOMATE SIMPLE TASKS</span>
The Lenovo ThinkPad L16 Gen 2 (16″ AMD) laptop is an AI PC, enabling a range of productivity-rich tasks. Enjoy enhanced video conferencing and collaboration tools, robust security, document automation including scanning and summarizing, and email management and scheduling. Plus, with speedy response times, it’s ideal for multitasking.
<p>PRODUCTIVITY & INSPIRATION</p><p>Produce Results</p>
The ThinkPad L16 Gen 2 laptop brings performance to any business. Boost your output with AI-accelerated features, augmented repairability, and an enhanced user experience.


<p>AI-AMPLIFIED PERFORMANCE</p><p>Boost Business Productivity</p>
The ThinkPad L16 Gen 2 laptop facilitates multitasking and enhanced productivity. Enjoy long battery life and fast responsiveness — apps load quickly as the AI engines optimize your laptop’s health and performance.
<p>ADAPTIVE BATTERY USAGE</p><p>Work Longer & Cooler</p>
Stay productive all day as the ThinkPad L16 Gen 2 laptop adapts to your work patterns and adjusts battery usage — while rear airflow vents keep the system running cooler and performing even better.


<div class="headline"><p>STRONG PROTECTION & PRIVACY</p></div>
The ThinkPad L16 Gen 2 laptop features multilevel protection with ThinkShield security solutions. A discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts your critical data. Biometrics provide secure login with an optional fingerprint reader and facial recognition with the optional infrared camera. And more!
Connect & Work Anywhere
Bring this laptop wherever you go and leave the charger behind, as this battery lasts throughout the workday. And with features like WiFi 7, Bluetooth® 5.4, and WWAN, you won’t have to worry about connectivity.


Industry-Leading Repairability
Enjoy easy self-repairs with customer replaceable units (CRU), including the keyboard and battery. Its do-it-yourself capabilities ensure seamless upgrades and component replacements, contributing to an extended lifecycle.
Accessibility-Enhanced Keyboard
The ThinkPad keyboard features tactile markings for easy key recognition and a large TrackPad for greater control. A double tap on the TrackPoint activates a Quick Menu for customizable settings. Plus a numeric keypad for easy data entry.


Collaborative Quality
Experience seamless videoconferences with dual-mic, dual-speaker, Dolby Atmos®-tuned Elevoc Audio and up to a 5MP RGB+IR webcam — also perfect for logging in via facial recognition. When you’re done, just close the ThinkShutter cover for privacy.
Crystal-Clear Visuals
Choose from two antiglare display options, each in gorgeously high definition. Opt for touchscreen capability for improved navigation.


High-Speed Storage and Connections
Enjoy the fast data transfer, load, and boot times of the PCIe Gen 4x4 SSD, available with astonishingly high storage capacity. Should you need to connect an external drive or other peripheral, two Thunderbolt™ 4 ports will make easy work of it.
<span style="color: #7A126B;">THINKPAD TOUGH</span>
We test ThinkPad laptops against MIL-STD-810H standards for a balance of reliability and durability. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensures these devices run in extreme conditions, including harsh variables like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, vibration, and more.


<span style="color: #7A126B;">CREDIBILITY & COLLABORATION</span>
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Description
- 16″ AI laptop PC for business
- AI performance driven by AMD Ryzen™ PRO processors
- Enhanced keyboard accessibility, customer replaceable units
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 200 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | 250 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 8 MB |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Single-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| WWAN | Upgradable |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system language | ENG-UK, US English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | ErP Lot 6/26 TCO Certified 10.0 MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357.2 mm |
| Depth | 253.4 mm |
| Height (front) | 1.1 cm |
| Height (rear) | 1.97 cm |
| Weight | 1.79 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |