Lenovo ThinkVision E27Q-40 Monitor
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 64BDGAT4UK
- EAN: 0198157472105
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
E27Q-40(H25270QE0) 27IN View on Xvantage open_in_new |
CP73225 | Register free see stock | ||
|
E27Q-40(H25270QE0)27IN HDMI View on Xvantage open_in_new |
CQ16855 | |||
|
ThinkVision E27Q-40 - LED monitor - 27" - 2560 x 1440 QHD @ 100 Hz - IPS - 350 cd/m? - 1500:1 - 4 ms - 2xHDMI, DisplayPort - speakers - raven black View on InTouch open_in_new |
11885664 | |||
|
THINKVISION E27Q-40 27 INCH MONITOR View on Webshop open_in_new |
64BDGAT4UK | |||
|
THINKVISION E27Q-40 27 INCH MONITOR |
64BDGAT4UK | |||
|
ThinkVision E27Q-40 - LED monitor - QHD - 27" |
64BDGAT4UK | |||
| Ingram Micro CS |
E27Q-40(H25270QE0) 27IN |
CP73225 | |||
| Ingram Micro CS |
E27Q-40(H25270QE0)27IN HDMI |
CQ16855 | |||
|
ThinkVision E27Q-40 - LED monitor - 27" - 2560 x 1440 QHD |
STD10223991 | |||
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
THINKVISION E27Q-40 27 INCH MONITOR |
CL64BDGAT4UK | Register free see stock | ||
Related Products
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
Reasons To Buy

<p>Superb Picture Smoothness</p>
Enjoy visuals that look completely distortion-free with the monitor's QHD resolution and 100Hz refresh rate which can be reduced manually to 48Hz.
<p>Vivid Visual Reproduction</p>
Work with vibrant and punchy-looking images with the 99% sRGB color space coverage and 1500:1 contrast ratio.


<p>Intelligent Eye-Protection</p>
Work comfortably for long hours without suffering from eye fatigue with the monitor's hardware low-blue light and flicker-free technology.
Ergonomic Design
Maintain a comfortable sitting posture with the fully adjustable LTPS stand, designed to lift, tilt, pivot, and swivel the monitor for optimal ergonomic comfort, while keeping your desk free of cable clutter with the stand's improved cable mangement.

Versatile Connectivity
Connect to any computer or console seamlessly using the monitor's HDMI or DP ports, while enjoying crips stereo audio from the built-in dual 2W speakers.
*Support ThinkCentre Tiny VESA Mount II (PN: 4XF0N03161), which is sold separately.
Keep your work setup clean and un-cluttered with the monitor's support for Tiny PC mounting with VESA mount.


Environmentally Sustainable
EPEAT Gold, TCO10, TCO Edge 2.1, Energy Star 8.0, and ErP Lot 5 (EU Energy Level E) certifications, ensure that this monitor protects the environment while enabling stellar productivity. With its recyclable paper box and pulp cushion packaging the monitor also helps reduce harmful packaging waste.
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 109 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 6 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Feet colour | Black |
| Certification | EU Energy Label (E-class) TCO Certified 10.0 TCO Edge 2.1 TÜV Rheinland Flicker Free TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Colour name | Raven black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| DisplayPort out quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 366.4 mm |
| Depth (without stand) | 40.4 mm |
| Width (without stand) | 613.1 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 6.2 kg |
| Touchscreen | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -360 - 360° |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 42 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 19.7 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 366.4 mm |
| Depth (without stand) | 40.4 mm |
| Width (without stand) | 613.1 mm |
| Width (with stand) | 613.1 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 538.5 mm |
| Bezel width (side) | 1.8 mm |
| Bezel width (top) | 1.8 mm |
| Bezel width (bottom) | 2.05 cm |
| Weight (with stand) | 6.2 kg |
| Weight (without stand) | 4 kg |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 447 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 695 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 447 mm |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Other features | |
| Certification | EU Energy Label (E-class) TCO Certified 10.0 TCO Edge 2.1 TÜV Rheinland Flicker Free TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Height (without stand) | 366.4 mm |
| Depth (without stand) | 40.4 mm |
| Width (without stand) | 613.1 mm |
| Power consumption (max) | 42 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Package type | Box |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | EU Energy Label (E-class) TCO Certified 10.0 TCO Edge 2.1 TÜV Rheinland Flicker Free TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |