Lenovo ThinkCentre neo Ultra Intel® Core™ i7 i7-14700T 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 4060 Windows 11 Pro Mini PC Grey
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 12W1003WGE
- EAN: 0199273647484
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Lenovo ThinkCentre neo Ultra, Intel® Core™ i7, i7-14700T, 32 GB, DDR5-SDRAM, 1 TB, Windows 11 Pro
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
hinkcenre Neo Ulr Inel� |
12W1003WGE | Register free see stock | ||
Related Products
- Computer Monitors
- Keyboards
- Mice
- External Solid State Drives
- Headphones & Headsets
- Mounting Kits
- Power Adapters & Inverters
- Monitor Mounts & Stands
- Input Device Accessories
- Webcams
- Speakerphones
- Numeric Keypads
- USB Cables
- Network Cards
- CPU Holders
- Computer Case Parts
- Soundbar Speakers
- Video Cable Adapters
- DisplayPort Cables
- Internal Solid State Drives
- Interface Cards/Adapters
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackCategory: Computer Monitors
-
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 pixels Full HD LED BlackCategory: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64317 keyboard Mouse included Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY Belgian, French GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Mounting Kits
-
Category: Mounting Kits
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Monitor Mounts & Stands
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: CPU Holders
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
Description
Lenovo ThinkCentre neo Ultra. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-14700T. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5200 MHz. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 770, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 4060. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 350 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Mini PC. Weight: 3.5 kg. Product colour: Grey
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor model | i7-14700T |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 28 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor base power | 35 W |
| Maximum turbo power | 106 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Number of speakers | 1 |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 7 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply | 350 W |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Design | |
| Volume | 3.6 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Luna Grey |
| Software | |
| Operating system language | German |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Audio | |
| Number of speakers | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 3.6 L |
| Width | 195 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 108 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,RoHS |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |