Lenovo LOQ Essential 15ARP11 AMD Ryzen™ 7 170 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home English Grey
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 83VA0007UK
- EAN: 0199274174316
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
AMD Ryzen 7 170 (8C/16T, 3.2/4.75GHz, 4MB L2/16MB L3), 1x 16GB SODIMM DDR5-4800, 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe, 15.6" FHD (1920x1080) IPS 300nits 100% sRGB 144Hz FreeSync, NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2662MHz, TGP 65W, 440 AI TOPS, Wi-Fi 6 802.11ax 2x2 + BT5.2, Windows 11 Home
Offer details
Trade Prices
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
LOQ E 15 R7 16GB 1TB W11H |
CL83VA0007UK | Register free see stock | ||
Related Products
- Headphones & Headsets
- Mice
- Keyboards
- Webcams
- Laptop Accessories
- Laptop Cases
- External Solid State Drives
- HDMI Cables
- Video Cable Adapters
- Backpacks
- Warranty & Support Extensions
- USB Cables
- Numeric Keypads
- Soundbar Speakers
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
Description
Forged from decades of Lenovo’s gaming expertise, the LOQ Essential is built to get you in the game—and keep you there. With AMD Ryzen 100 series processors and NVIDIA GeForce RTX graphics, it’s AAA gaming-ready from the first boot, delivering the performance you need for competitive titles and creative work alike.
A refined Luna Grey chassis houses whisper-quiet cooling that keeps thermals low and focus locked, even in high-pressure moments.True gaming displays with high refresh rates and crisp resolution make every match immersive, whether you’re grinding ranked or just kicking back.
Tough, tactical, and tested to military-grade standards—this is the hardware that levels with you, and levels you up.
Empower your everyday gaming
Level up your everyday gaming with AMD Ryzen 100 series processor, built to deliver smooth, responsive,
immersive gaming experiences. With just the right mix of speed, battery life and graphics, play your favorite
games anytime, anywhere.
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented
speeds, and unleash your creativity.
Stay Icy. Game Spicy
Stay cool with our advanced cooling system featuring a huge 100mm fan with 0.15mm blades. Designed for
optimal airflow, this setup keeps your PC at safe temperatures during intense gaming sessions, ensuring
peak performance and reliability.- pushing your system with demanding applications, our cooling solution
ensures your PC stays cool and reliable.
Glow Up Your Gaming Visuals
Step into true gaming with the Lenovo LOQ display, perfect for gaming and watching your favorite streams. With FHD resolution and with 144Hz refresh rates, it’s twice as fast as standard screens. The 15.6" display offers 100% sRGB color accuracy, ideal for coursework or casual gaming.
A refined Luna Grey chassis houses whisper-quiet cooling that keeps thermals low and focus locked, even in high-pressure moments.True gaming displays with high refresh rates and crisp resolution make every match immersive, whether you’re grinding ranked or just kicking back.
Tough, tactical, and tested to military-grade standards—this is the hardware that levels with you, and levels you up.
Empower your everyday gaming
Level up your everyday gaming with AMD Ryzen 100 series processor, built to deliver smooth, responsive,
immersive gaming experiences. With just the right mix of speed, battery life and graphics, play your favorite
games anytime, anywhere.
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented
speeds, and unleash your creativity.
Stay Icy. Game Spicy
Stay cool with our advanced cooling system featuring a huge 100mm fan with 0.15mm blades. Designed for
optimal airflow, this setup keeps your PC at safe temperatures during intense gaming sessions, ensuring
peak performance and reliability.- pushing your system with demanding applications, our cooling solution
ensures your PC stays cool and reliable.
Glow Up Your Gaming Visuals
Step into true gaming with the Lenovo LOQ display, perfect for gaming and watching your favorite streams. With FHD resolution and with 144Hz refresh rates, it’s twice as fast as standard screens. The 15.6" display offers 100% sRGB color accuracy, ideal for coursework or casual gaming.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Luna Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 170 |
| Processor boost frequency | 4.75 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| AMD FreeSync | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery life (max) | 12.9 h |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Continuous video playback time | 12.9 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 135 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 361.3 mm |
| Depth | 255.6 mm |
| Height (front) | 2.29 cm |
| Height (rear) | 2.48 cm |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.99 g |
| Package width | 541 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 343 mm |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Continuous video playback time | 12.9 h |