Lenovo ThinkVision M14d Monitor
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 63AAUAT6WL
- EAN: 0196380023057
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ThinkVision M14d - LED monitor - 14" - portable - 2240 x 1400 2.2K @ 60 Hz - IPS - 300 cd/m? - 1500:1 - 6 ms - 2xUSB-C - raven black View on InTouch |
7650803 | |||
|
M14D 14IN MON USB-C *S* View on Webshop |
63AAUAT6WL | |||
|
ThinkVision M14d - LED monitor - 14" |
W128428056 | |||
|
hinkvision M14D 35.6 Cm |
63AAUAT6WL | |||
|
ThinkVision M14d skærm - WLED - |
468623 | |||
|
THINKVISION M14D 14IN 2240X1400 |
STD10138274 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 1172 hours ago | £317.92 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £380.00 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £402.90 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £318.24 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £468.12 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £452.76 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £517.61 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £380.00 | |
| Amazon | New | 1172 hours ago | £399.00 |
Reasons To Buy
<p>Created For Working On The Go</p>
ThinkVision M14d Monitor with a 14-inch, 16:10 aspect ratio display that offers 1.5 times more pixels and a 5.64% more active
area than a traditional FHD monitor. Enjoy vivid-looking visuals with the panel’s 300 nits brightness, 2240 x 1400
resolution, 1500:1 contrast ratio, and 100% sRGB color space coverage. TÜV Rheinland-certified Natural Low Blue
Light technology keeps your eyes protected without distorting colors.
<p>Comfortable & Easy on Your Eyes</p>
Natural Low Blue Light display without affecting color performanceLenovo Natural Low Blue Light Mode VS Conventional Blue Filter Modemance


<p>Enjoyable Viewing Experience</p>
100% sRGB, 1500:1 provide crystal-clear, consistent color72% NTSC VS 100% sRGB
<p>Wide Viewing Area</p>
2240 x 1400 provides 1.5 times more viewing pixels than FHD


<p>Better View from Any Angle</p>
Wide-angle viewing IPS screen delivers excellent visuals from all directions
<p>Portable Ease Everyday</p>
Feather-light (600 g – net weight) and slim design (4.6 mm head thickness) for effortless carrying.


<p>Sustainable Development</p>
This monitor has been made with sustainable materials including 85% recycled plastics with post-consumer plastic. And it is packed with sustainable paper pulp that is good for the environment. The monitor also meets the latest environmental standards.
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Pixel density | 104 ppi |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| HD type | 2.2K |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.135 x 0.135 mm |
| Viewable size, horizontal | 30.1 cm |
| Viewable size, vertical | 18.9 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Response time | 8 ms |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Response time (fast) | 6 ms |
| Display brightness (peak) | 375 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Certification | Energy Star Certified, EPEAT Silver, RoHS Eyesafe Display, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free |
| Product colour | Black |
| Colour name | Raven Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| DisplayPort out quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 215.3 mm |
| Depth (without stand) | 4.6 mm |
| Width (without stand) | 314.4 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | No |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Power supply type | External |
| Weight (with stand) | 600 g |
| Touchscreen | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt angle range | -5 - 95° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 1.1 cm |
| Power | |
| Power supply type | External |
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| Power consumption (typical) | 6 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 215.3 mm |
| Depth (without stand) | 4.6 mm |
| Width (without stand) | 314.4 mm |
| Width (with stand) | 314.4 mm |
| Depth (with stand) | 106.4 mm |
| Bezel width (side) | 4.9 mm |
| Bezel width (top) | 4.9 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.89 cm |
| Weight (with stand) | 600 g |
| Weight (without stand) | 400 g |
| Package width | 384 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 384 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 1.8 kg |
| Package type | Box |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Other features | |
| Certification | Energy Star Certified, EPEAT Silver, RoHS Eyesafe Display, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free |
| Height (without stand) | 215.3 mm |
| Depth (without stand) | 4.6 mm |
| Width (without stand) | 314.4 mm |
| Power consumption (max) | 7.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | No |
| Energy efficiency scale | A to G |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Power supply type | External |
| Ethernet LAN | No |
| Display brightness (peak) | 375 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Package type | Box |
| Certificates | |
| Certification | Energy Star Certified, EPEAT Silver, RoHS Eyesafe Display, TÜV Low Blue Light (Hardware solution), TÜV Rheinland Low Blue Light, TÜV Rheinland Flicker Free |