Lenovo ThinkCentre neo 55q Gen 6 AMD Ryzen™ 5 220 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 13GN000YUK
- EAN: 0199272642237
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
NEO 55Q G6 R5-220 16/512 W11P View on Webshop |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 Tiny 13GN000YUK AMD Ryzen 5 220 16GB 512GB SSD Win 11 Pro |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 13GN000YUK AMD Ryzen 5 220 16GB 512GB SSD Win 11 Pro |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre neo 55q Gen 6 - tiny Ryzen 5 220 3.2 GHz - 16 GB - SSD 512 GB - UK |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre Neo 55q G6 Ryzen5 220 16G 512G |
13GN000YUK | |||
|
Neo 55q G6 R5-220 16/512 W11P |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 13GN000YUK AMD Ryzen 5 220 16GB 512GB SSD Win 11 Pro |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre Neo 55q G6 Ryzen5 220 16G 512G |
13GN000YUK | |||
|
TC Neo 55q G6 R5-220 16GB 512GB W11P |
STD10229397 | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 13GN000YUK Tiny PC, AMD Ryzen 5 220, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11 Pro with Keyboard and Mouse |
PBLEN-13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 13GN000YUK AMD Ryzen 5 220 16GB 512GB SSD Win 11 Pro |
44093 | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 R5-220 16GB/512SSD Tiny W11P 1YR |
13GN000YUK | |||
|
ThinkCentre neo 55q G6 Tiny 13GN000YUK AMD Ryzen 5 220 16GB 512GB SSD Win 11 Pro |
13GN000YUK |
Related Products
Reasons To Buy

<p>ROBUST AI-BASED DESKTOP</p>
The Lenovo ThinkCentre Neo 55q Gen 6 tiny runs on AMD Ryzen™ 7 AI 200 Series processors, offering a reliable performance for computing. It offers entry-level AI experiences for workload optimization and peak efficiency. Compact, versatile, and powerful, it fits into any workspace, making it an ideal choice for modern business needs.
<p>AI-DRIVEN EFFICIENCY</p>
The ThinkCentre Neo 55q Gen 6 tiny is equipped with AI capabilities to streamline your daily tasks. Its smart features include document automation for scanning and summarizing, as well as efficient email management and scheduling. Built with advanced security and swift responsiveness, this PC ensures fast multitasking and amplified productivity.


<p>EXPAND & TAILOR YOUR CONNECTIVITY OPTIONS</p><p>Device That Keeps Up With Your Goals</p>
Enjoy versatile connectivity options along with the BTB punch-out port, letting professionals customize their setup by choosing HDMI®, Ethernet, DisplayPort, or Video Graphics Array. Plus, seamlessly multitask with support for up to 3 independent displays.
<p>COOL & ALWAYS PERFORMING</p><p>Invisible Vents, Visible Results</p>
This tiny PC delivers high performance while staying cool. Its nearly invisible venting design ensures smooth airflow for consistent, uninterrupted operation. Sleek and stylish, it boosts work efficiency, making it a cooler workplace solution.


<p>COLLABORATION: EASY & INSTANT</p><p>Connect. Sync. Share. Succeed.</p>
Elevate collaborations with Lenovo Smart Connect, enabling effortless file sharing and data syncs across devices. Lenovo Smart Storage offers easy, instant data access and retrieval while speedy WiFi ensures smooth connections for productive teamwork.
<p>SEAMLESS INTEGRATION & COMPATIBILITY</p><p>Your Workspace, Your Way</p>
The ThinkCentre Neo 55q tiny PC features flawless integration with your Tiny-in-One (TIO) products, creating a clutter-free environment. Easily upgrade or customize your setup by pairing the tiny desktop with TIO monitors, ensuring a clean, efficient workspace.


<p>SECURITY YOU CAN COUNT ON</p>
Empower your business with ThinkShield’s hardware and software security solutions. Discrete Trusted Platform Module (dTPM) offers data encryption while the AMD Pluton solution enhances data integrity. Plus, ThinkCentre Customization provides end-to-end protection and remote manageability, safeguarding your data and ensuring secure accessibility.
<p>CREDIBILITY & COLLABORATION</p>
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.

Description
- Compact, modern design with AMD Ryzen™ 7 AI 200 series processors
- Versatile array of ports & AI efficiency to boost performance
- Enterprise-grade security with advanced features
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 220 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Design | |
| Volume | 1 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Raven black |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC256 |
| Number of speakers | 1 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Supervisor |
| Product type | Mini PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Operational conditions | |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR 9.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 3/7 GREENGUARD RoHS / WEEE / REACH |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 1 L |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 36.5 mm |
| Weight | 890 g |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |
| Built-in speaker(s) | Yes |