Lenovo ThinkCentre neo 55s Gen 6 AMD Ryzen™ 5 220 8 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro SFF PC Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 13G0003JUK
- EAN: 0199275052439
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
THINKCENTRE NEO 55S GEN6 R5-220 View on Xvantage |
CQ95490 | |||
|
ThinkCentre neo 55s Gen 6, AMD Ryzen? 5 220 (3.20GHz, 16MB), W11P64 ENG, 8.0GB, 1x256GB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 TLC Opal, AMD Radeon? 740M, 200W, 1YR Onsite,1CourierCarryin, USB, Calliope Gen 3, Black-English (UK), USB Calliope Gen 3 Mouse (Black) View on InTouch |
12289599 | |||
|
TC NEO 55S G6 R5 220 8G 256 11P View on Webshop |
13G0003JUK | |||
| Ingram Micro CS |
THINKCENTRE NEO 55S GEN6 R5-220 |
CQ95490 |
Reasons To Buy

<p>SMALL-SIZED DESKTOP FOR SMBs</p>
Powered by AMD Ryzen™ 200 Series processors, the ThinkCentre Neo 55s Gen 6 small form factor (SFF) PC delivers seamless performance, ensures efficient multitasking, and supports superior graphics. It suits everyday activities and boosts productivity for small-to-mid-sized businesses.
<p>EFFICIENT AI PC FOR PROFESSIONALS</p>
The ThinkCentre neo 55s Gen 6 SFF PC offers entry-level AI capabilities. It enhances everyday workflows with practical applications, making your workplace smarter. Enjoy robust security, document automation including scanning and summarizing, and email management and scheduling. Plus, with speedy response times, it’s ideal for multitasking.


<div class="headline"><p>SUITED FOR MODERN WORKSPACES</p><p>Compact Design, Mighty Performance</p></div>
The ThinkCentre Neo 55s Gen 6 SFF desktop redefines workspace style with its bold, compact 8.2L frame. Small yet mighty, it pairs stunning looks with purposeful performance, perfect for modern offices where space and sophistication matter.
<div class="headline"><p>CONVENIENT PRACTICALITY</p><p>Accommodates Your Space</p></div>
As adaptable as it is intuitive, the PC’s sleek design allows effortless use in both horizontal and vertical orientations. The practical convenience ensures a perfect fit in your workspace, combining both versatility and user-friendly functionality.


<div class="headline"> <p> INTELLIGENT COOLING </p> <p> Efficient Performance, Quiet Ambiance </p> </div>
Enhance your PC’s performance and longevity with smart cooling system — transition between adaptive cooling modes to keep your system cool and efficient. Enjoy a quiet ambiance for dedicated work with TÜV Ultra Low Noise certification.
<p>STREAMLINED DEVICE INTEGRATION</p>
Seamlessly connect to other devices via Smart Connect on the ThinkCentre Neo 55s Gen 6 SFF PC. Enjoy ultrafast networking with industry-leading WiFi options. Multitask with ease when you sync with external peripherals. A plethora of ports, ensuring high-speed data transfers and crisp videos with multiple USBs, HDMI®, DisplayPort, ethernet (RJ45), and more.


<div class="headline"><p>INTEGRATED SECURITY THROUGHOUT</p></div>
ThinkShield security suite provides solutions, including Discrete Trusted Platform Module (dTPM) 2.0 for encryption. BIOS-based I/O port disablement restricts access, while Smart USB protection blocks unauthorized transfers. The Kensington Security Slot™ and padlock loop physically secure the PC.
<div class="headline"><p>CREDIBILITY & COLLABORATION</p></div>
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.

Description
A small form factor (SFF) PC that optimizes business productivity & performance at all levels.
- Powerful performance with AMD Ryzen™ 200 Series processors
- Multiple connectivity options to facilitate multitasking & workflows
- Expandable memory & storage to support business growth
Windows support for peripheral Enhanced sign-in security (ESS) fingerprint sensors is coming in late 2025! Some Windows Hello peripheral devices may already be available in market. For those who would like to use these fingerprint readers with ESS before it is officially supported in Windows, we recommend plugging in the fingerprint reader before booting the device for the first time, enrolling in Windows Hello during the Windows Out of the Box Experience (OOBE), and never detaching the sensor from the PC.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor model | 220 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor base power | 28 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | No |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Design | |
| Volume | 8.2 L |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | SFF |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Raven Black |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC623 |
| Number of speakers | 1 |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Power supply | 200 W |
| Certificates | |
| Certification | TCO,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 8.2 L |
| Width | 89 mm |
| Depth | 274.8 mm |
| Height | 336 mm |
| Weight | 4.33 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | AMD |