Lenovo Legion T5 30IAX10 Intel Core Ultra 7 255HX 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home Tower PC Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 90YE004EUK
- EAN: 0199275257674
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Intel Core Ultra 7 255HX, 20C (8P + 12E)/20T, Max Turbo up to 5.2GHz, 30MB Intel Smart Cache, 1x 16GB SODIMM DDR5-5600, 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe, NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB GDDR7, Wi-Fi 7 802.11be 2x2 + BT5.4, Windows 11 Home
Offer details
Trade Prices
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
LEG T5 U7-255HX 16GB 1TB RTX5060TI |
CL90YE004EUK | Register free see stock | ||
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Currys Business | LENOVO Legion T5 Gaming PC - Intel Core Ultra 7, RTX 5060 Ti, 1 TB SSD | New | £1,599.00 |
Related Products
- Keyboards
- Headphones & Headsets
- Computer Monitors
- Mice
- Mounting Kits
- Webcams
- Laptop Accessories
- Internal Solid State Drives
- External Solid State Drives
- USB Cables
- Video Cable Adapters
- DisplayPort Cables
- Soundbar Speakers
- Network Cards
- Numeric Keypads
- Input Device Accessories
- Speakerphones
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: DisplayPort Cables
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
Reasons To Buy

CREDIBILITY & COLLABORATION
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.Learn more about our sustainability programs
Description
- Game & stream fast with superior performance of Intel® Core™ Ultra processors
- Enjoy high-FPS gaming with NVIDIA® GeForce RTX® 50 Series GPUs
- Improved Legion Coldfront cooling with up to 180W air cooling or up to 230W liquid cooling
- Future-proof your rig with a tool-less side panel for easy upgrades
- Load games faster & multitask seamlessly with expandable memory & storage
- Enjoy high-FPS gaming with NVIDIA® GeForce RTX® 50 Series GPUs
- Improved Legion Coldfront cooling with up to 180W air cooling or up to 230W liquid cooling
- Future-proof your rig with a tool-less side panel for easy upgrades
- Load games faster & multitask seamlessly with expandable memory & storage
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | 255HX |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| Audio chip | Realtek ALC623 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Power supply | 850 W |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| Design | |
| Volume | 30 L |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Eclipse Black |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC623 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 30 L |
| Width | 211 mm |
| Depth | 490.4 mm |
| Height | 414 mm |
| Weight | 15 kg |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |