Lenovo Legion 27Q-11 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Wide Quad HD LED Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 67D3GAC1UK
- EAN: 0198158438995
Offer details
Specifications
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 109 ppi |
| Colour gamut | 99% |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Wide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Response time | 3 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Certification | EU Energy Efficiency Level (Level-E), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution) |
| Product colour | Black |
| Colour name | Raven Black |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| DisplayPort out quantity | 0 |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 613.7 mm |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Touchscreen | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Pivot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
| Power supply type | Internal |
| Power consumption (max) | 37 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 613.7 mm |
| Width (with stand) | 613.7 mm |
| Depth (with stand) | 214 mm |
| Height (with stand) | 529.2 mm |
| Bezel width (side) | 1.1 mm |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 480 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Other features | |
| Certification | EU Energy Efficiency Level (Level-E), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution) |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Width (without stand) | 613.7 mm |
| Power consumption (max) | 37 W |
| HDMI | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | No |
| Certificates | |
| Certification | EU Energy Efficiency Level (Level-E), Eyesafe Display 2.0, TÜV Low Blue Light (Hardware solution) |