Kensington Contour 2.0 Business Laptop Briefcase – 15.6”
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K60386EU
- EAN: 5028252596893 5028252596985
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Contour 2.0 15.6 Business Laptop Briefcase. . |
K60386EU | |||
|
KENSINGTON CONTOUR 2.0 15.6IN View on Xvantage |
6017145 | |||
|
K60386EU Contour 2.0 15.6 Inch Briefcase |
32289J | |||
|
K60386EU Contour 2.0 15.6 Inch Briefcase |
32289J | |||
|
Contour 2.0 Business Briefcase - Notebook carrying case - 15.6" View on InTouch |
5046176 | |||
|
CONTOUR 2.0 15.6IN BUSINS BRIEFCASE View on Webshop |
K60386EU | |||
|
Conour 2.0 riefcse 15,6" |
K60386EU | |||
|
Contour 2.0 Business Briefc |
224678 | |||
| Ingram Micro CS |
KENSINGTON CONTOUR 2.0 15.6IN |
6017145 | |||
|
CONTOUR™ 2.0 15.6 BUSINESS LAPTOP BRIEFCASE |
K60386EU | |||
|
Contour 2.0 Business Briefcase - notebook carrying case |
STD10129479 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £93.33 | ||
| Amazon | New | £121.13 | ||
| Amazon | New | £130.95 | ||
| Amazon | New | £101.32 | ||
| Amazon | New | £137.31 | ||
| Amazon | New | £79.99 | ||
| Amazon | New | £99.93 | ||
| Amazon | New | £164.52 | ||
| Amazon | New | £116.04 | ||
| Amazon | New | £79.99 | ||
| Amazon | New | £109.90 | ||
| Amazon | New | £121.96 | ||
| Amazon | New | £156.41 | ||
| Amazon | New | £113.62 |
Related Products
Reasons To Buy

Ergonomic design
Contoured panel hugs the body and shifts weight closer to the centre of gravity*, while specially positioned pockets help evenly distribute weight and balance contents. *When lifting properly.
Padded carry handle
Adds another comfortable option to how it can be carried.


Laptop security compartment with puncture-resistant, lockable zip
Secures your laptop or tablet from intrusion.
RFID Security Pocket
Protects credit cards, passports – anything embedded with an RFID chip – from being maliciously scanned.


Laptop compartment with drop protection
Adds an extra layer of interior protection.
TSA checkpoint friendly
Allows you to leave your laptop in your briefcase during TSA screening.


Durable, water-resistant material
Made from tough, long-lasting 1680D ballistic polyester to keep contents dry and protected.
Quick-access pockets
For fast, easy access to items you use often.


Trolley pass through
Allows you to easily and securely attach the briefcase to a roller or carry-on case.
Description
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 128 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 7.14 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 660 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.5 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 7.14 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |