Kensington Contour 2.0 EQ Pro Laptop Backpack 17"
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K60381EU
- EAN: 5028252596848 5028252596930
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Contour 2.0 17 Pro Laptop Backpack. . |
K60381EU | |||
|
KENSINGTON CONTOUR 2.0 17IN PRO View on Xvantage |
6017141 | |||
|
K60381EU Contour 2.0 17 Inch Pro Backpack |
32292J | |||
|
K60381EU Contour 2.0 17 Inch Pro Backpack |
32292J | |||
|
Contour 2.0 Pro - Notebook carrying backpack - 17" View on InTouch |
5046171 | |||
|
CONTOUR 2.0 17IN PRO BACKPACK View on Webshop |
K60381EU | |||
|
Conour 2.0 ckPck 17" |
K60381EU | |||
|
Contour 2.0 Pro - rygsæk ti |
358138 | |||
| Ingram Micro CS |
KENSINGTON CONTOUR 2.0 17IN PRO |
6017141 | |||
|
CONTOUR™ 2.0 17 PRO LAPTOP BACKPACK |
K60381EU | |||
|
"KENSINGTON Contour Carrying Case (Backpack) for 43.2 cm (17"") Notebook - Shoulder Strap" |
STD10021454 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £128.82 | ||
| Amazon | New | £75.31 | ||
| Amazon | New | £141.00 | ||
| Amazon | New | £71.99 | ||
| Amazon | New | £113.28 | ||
| Amazon | New | £99.76 |
Related Products
Reasons To Buy
Comfortable Ergonomic Design
Heat-dissipating contoured back helps shift weight from the shoulders to the hips for enhanced comfort.
Padded & Lockable Laptop Compartment
The padded laptop compartment offers drop protection that shields your devices from bumps and falls, while lockable and puncture-resistant zippers help prevent device theft.

Rugged Material with Improved Sustainability
Made using durable, water-resistant 1680D polyester containing 36% post-consumer recycled (PCR) content—using 46 × 250 ml plastic bottles, providing reliable protection against abrasions, punctures and tears.
RFID-Blocking Pocket
The hidden RFID-blocking pocket protects your sensitive cards and IDs from unauthorised scanning while keeping them organised and easily accessible.
Travel-Friendly Design
Includes a trolley strap for convenient attachment to luggage and a checkpoint‑friendly design to streamline airport travel.
Integrated Side & Accessory Pockets
Multiple pockets keep your accessories, water bottle, umbrella and other travel essentials organised.
Padded Straps & Handles
Padded straps and a convenient grab handle provide comfortable and versatile carrying options for easy transport.
Trusted Quality
Backed by a 5-year limited warranty, this backpack provides reliable quality and workmanship.
Description
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 43.2 cm (17") |
| Technical details | |
| Special features | EQ |
| Case type | Backpack |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Special features | EQ |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package height | 490 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 490 mm |
| Master (outer) case length | 660 mm |
| Master (outer) case height | 380 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.21 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |