Kensington Contour 2.0 EQ Business Laptop Backpack 15.6"
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K60382EU
- EAN: 5028252596855 5028252596947
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Contour 2.0 15.6 Business Laptop Backpack. . |
K60382EU | |||
|
KENSINGTON CONTOUR 2.0 15.6IN View on Xvantage |
6017142 | |||
|
K60382EU Contour 2.0 Business Laptop Backpack - 15.6 Inch |
32020J | |||
|
K60382EU Contour 2.0 Business Laptop Backpack - 15.6 Inch |
32020J | |||
|
Contour 2.0 Business - Notebook carrying backpack - 15.6" View on InTouch |
5046175 | |||
|
CONTOUR 2.0 15.6IN BUSINSS BACKPACK View on Webshop |
K60382EU | |||
|
Contour 2.0 Business - rygs |
224622 | |||
| Ingram Micro CS |
KENSINGTON CONTOUR 2.0 15.6IN |
6017142 | |||
|
CONTOUR™ 2.0 15.6 BUSINESS LAPTOP BACKPACK |
K60382EU | |||
|
"KENSINGTON Contour Carrying Case (Backpack) for 39.6 cm (15.6"") Notebook - Shoulder Strap" |
STD10021453 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £79.98 | ||
| Amazon | New | £102.66 | ||
| Amazon | New | £69.29 | ||
| Amazon | New | £89.64 | ||
| Amazon | New | £109.36 | ||
| Amazon | New | £121.38 | ||
| Amazon | New | £116.17 | ||
| Amazon | New | £99.86 | ||
| Amazon | New | £109.37 | ||
| Amazon | New | £69.29 | ||
| Amazon | New | £120.14 | ||
| Amazon | New | £121.06 | ||
| Amazon | New | £113.00 | ||
| Amazon | New | £134.95 |
Related Products
Reasons To Buy
Comfortable Ergonomic Design
Heat-dissipating contoured back helps shift weight from the shoulders to the hips for enhanced comfort.
Padded & Lockable Laptop Compartment
The padded laptop compartment offers drop protection that shields your devices from bumps and falls, while lockable and puncture-resistant zippers help prevent device theft.
Rugged Material with Improved Sustainability
Made using durable, water-resistant 1680D polyester containing 34% post-consumer recycled (PCR) content—using 40 × 250 ml plastic bottles, providing reliable protection against abrasions, punctures and tears.
RFID-Blocking Pocket
The hidden RFID-blocking pocket protects your sensitive cards and IDs from unauthorised scanning while keeping them organised and easily accessible.
Travel-Friendly Design
Includes a trolley strap for convenient attachment to luggage and a checkpoint‑friendly design to streamline airport travel.
Integrated Side & Accessory Pockets
Multiple pockets keep your accessories, water bottle, umbrella and other travel essentials organised.
Padded Straps & Handles
Padded straps and a convenient grab handle provide comfortable and versatile carrying options for easy transport.
Trusted Quality
Backed by a 5-year limited warranty, this backpack provides reliable quality and workmanship.
Description
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 470 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Technical details | |
| Material | Polyester |
| Compatibility | Laptops |
| Case type | Backpack |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 4.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 470 mm |
| Package depth | 368 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 470 mm |
| Master (outer) case length | 640 mm |
| Master (outer) case height | 390 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.1 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |