Kensington ClickSafe 2.0 Universal Keyed Laptop Lock
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K68102EU
- EAN: 5028252606059 5028252606066
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ClickSafe 2.0 3-in-1 Keyed Laptop Lock (T-Bar; Nano & Wedge Anchors) . |
K68102EU | |||
|
CLICKSAFE 2.0 3-IN-1 KEYED View on Xvantage |
6017347 | |||
|
K68102EU ClickSafe 2.0 3-in-1 Keyed Laptop Lock |
32269J | |||
|
K68102EU ClickSafe 2.0 3-in-1 Keyed Laptop Lock |
32269J | |||
|
ClickSafe 2.0 Universal Keyed Laptop Lock - Security cable lock - 1.8 m View on InTouch |
5549972 | |||
|
CLICKSAFE 3-IN-1 KEYED LAPTOP LOCK View on Webshop |
K68102EU | |||
|
CLICKSAFE 3-IN-1 KEYED LAPTOP LOCK |
K68102EU | |||
|
ClickSfe 2.0 3-in-1 Keyed |
K68102EU | |||
|
ClickSafe 2.0 Universal Key |
300904 | |||
| Ingram Micro CS |
CLICKSAFE 2.0 3-IN-1 KEYED |
6017347 | |||
|
CLICKSAFE 2.0 3-IN-1 KEYED LAPTOP LOCK (T-BAR, NANO & WEDGE ANCHORS) |
K68102EU | |||
|
ClickSafe 2.0 Universal Keyed Laptop Lock - Security cable lock - 1.8 m |
STD10228046 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 13637 hours ago | £115.25 | |
| Amazon | New | 13637 hours ago | £61.05 | |
| Amazon | New | £66.03 | ||
| Amazon | New | £71.69 | ||
| Amazon | New | £80.88 | ||
| Amazon | New | 13637 hours ago | £66.02 | |
| Amazon | New | 13637 hours ago | £134.85 | |
| Amazon | New | 13637 hours ago | £64.96 | |
| Amazon | New | £78.02 | ||
| Amazon | New | 13637 hours ago | £84.57 | |
| Amazon | New | £75.46 | ||
| Amazon | New | 13637 hours ago | £63.54 | |
| Amazon | New | 13637 hours ago | £64.96 | |
| Amazon | New | £69.89 | ||
| Amazon | New | 13637 hours ago | £91.09 | |
| Amazon | New | £60.84 |
Related Products
Reasons To Buy

One lock for any slot
Fits standard T-bar, Nano or Wedge-Shaped laptop security slots, regardless of brand or generation.
5mm Keying System with Master Keying Option and Custom Keying Solutions
Common across all of Kensington’s latest locks, so there’s only one keying system to manage. Have one key open all locks; create supervisor-keyed and like-keyed versions.


ClickSafe® Locking Technology
Allows the lock head to be attached with one hand in a single click.
Patented Anti-Pick Hidden Pin™ Technology and Carbon Steel Cable
Resists tampering and offers peace-of-mind. The 1.8m (6ft) cable with plastic sheath delivers the same level of cut-resistance and theft-resistance as thicker cables.


Pivot and rotate cable
A special hinge allows flexible movement and easy key insertion.
Register & Retrieve™
Kensington’s online key registration program that allows for quick, secure and free key replacement if ever lost or stolen.


Verified and tested
Each Kensington lock is precision engineered to meet or exceed rigorous industry standards for strength, physical endurance and mechanical resilience.
Five-year warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington, inventor and worldwide leader in laptop security locks.

Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 155 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Lock management | Standard Keyed |
| Features | |
| Cable type | Standard |
| Lock type | Key |
| Security slot anchor type | Wedge-shaped |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package weight | 220 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package weight | 220 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 290 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.3 kg |
| Master (outer) case net weight | 5.86 kg |