Kensington Docking Station Mounting Bracket
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K34050WW
- EAN: 50085896340503 0085896340508 7 ...96340508 70085896340507more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 337 hours ago | £26.23 | |
| Amazon | New | 313 hours ago | £32.01 | |
| Amazon | New | 337 hours ago | £26.23 |
Related Products
Reasons To Buy

Zero footprint mounting
Maximise desktop space and reduce desktop cable clutter by mounting your docking station.
Versatile mounting surface options
Adjustable clamp easily attaches to a cubicle partition wall, monitor stand or arm, edge of a desktop or other accommodating surface for maximum mounting flexibility.


Four positioning options
Can be mounted up, down, left or right to accommodate different docks and workstation setups.
Trusted Kensington compatibility
Trusted Kensington Compatibility – Works with all Kensington docking stations that support mountable design.

Description
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product type | Bracket |
| Compatibility | Docking Station |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Mounting type | Desk |
| Product type | Bracket |
| Compatibility | Docking Station |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Mounting type | Desk |
| Compatibility | Docking Station |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 360 g |
| Width | 110 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 140 mm |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299018 |