Kensington Contour 2.0 EQ Executive Laptop Backpack 14"
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K60383EU
- EAN: 5028252596862 5028252596954
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Contour 2.0 14 Executive Laptop Backpack. . |
K60383EU | |||
|
KENSINGTON CONTOUR 2.0 14IN View on Xvantage |
6017143 | |||
|
K60383EU Contour 2.0 14 Inch Backpack |
32294J | |||
|
K60383EU Contour 2.0 14 Inch Backpack |
32294J | |||
|
Contour 2.0 Executive - Notebook carrying backpack - 14" View on InTouch |
5046172 | |||
|
CONTOUR 2.0 14IN EXECUTIVE BACKPACK View on Webshop |
K60383EU | |||
|
Conour 2.0 ckPck 14" |
K60383EU | |||
|
Contour 2.0 Executive - ryg |
324161 | |||
| Ingram Micro CS |
KENSINGTON CONTOUR 2.0 14IN |
6017143 | |||
|
CONTOUR™ 2.0 14 EXECUTIVE LAPTOP BACKPACK |
K60383EU |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £82.48 | ||
| Amazon | New | £62.99 | ||
| Amazon | New | £118.08 | ||
| Amazon | New | £106.00 | ||
| Amazon | New | £66.95 | ||
| Amazon | New | £112.26 | ||
| Amazon | New | £66.90 | ||
| Amazon | New | £50.78 |
Related Products
Reasons To Buy
Comfortable Ergonomic Design
Heat-dissipating contoured back helps shift weight from the shoulders to the hips for enhanced comfort.
Padded & Lockable Laptop Compartment
The padded laptop compartment offers drop protection that shields your devices from bumps and falls, while lockable and puncture-resistant zippers help prevent device theft.
Rugged Material with Improved Sustainability
Made using durable, water-resistant 1680D polyester containing 39% post-consumer recycled (PCR) content—using 36 × 250 ml plastic bottles, providing reliable protection against abrasions, punctures and tears.
RFID-Blocking Pocket
The hidden RFID-blocking pocket protects your sensitive cards and IDs from unauthorised scanning while keeping them organised and easily accessible.
Travel-Friendly Design
Includes a trolley strap for convenient attachment to luggage and a checkpoint‑friendly design to streamline airport travel.
Integrated Side & Accessory Pockets
Multiple pockets keep your accessories, water bottle, umbrella and other travel essentials organised.
Padded Straps & Handles
Padded straps and a convenient grab handle provide comfortable and versatile carrying options for easy transport.
Trusted Quality
Backed by a 5-year limited warranty, this backpack provides reliable quality and workmanship.
Description
Specifications
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 925 g |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Design | |
| Case type | Backpack |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Technical details | |
| Special features | EQ |
| Case type | Backpack |
| Other features | |
| Master (outer) case net weight | 3.2 kg |
| Special features | EQ |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package depth | 350 mm |
| Package weight | 925 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 620 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 350 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 3.2 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |