Lenovo ThinkStation P3 Tiny Intel® Core™ i5 i5-14600 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA RTX A400 Windows 11 Pro Mini PC Workstation Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 30H0009WGE
- EAN: 0198156629258
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Lenovo ThinkStation P3 Tiny, 2.7 GHz, Intel® Core™ i5, i5-14600, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Pro
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ThinkStation P3 Tiny i5-14600 3 |
548147 | Register free see stock | ||
Related Products
- Computer Monitors
- Keyboards
- Webcams
- Headphones & Headsets
- Power Adapters & Inverters
- External Solid State Drives
- Mice
- Mounting Kits
- Warranty & Support Extensions
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
Description
Lenovo ThinkStation P3 Tiny. Processor frequency: 2.7 GHz, Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-14600. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5600 MHz. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 770, Discrete graphics card model: NVIDIA RTX A400. Operating system installed: Windows 11 Pro, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 230 W. Chassis type: Mini PC. Product type: Workstation
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor frequency | 2.7 GHz |
| Processor model | i5-14600 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 20 |
| Processor cores | 14 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A400 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Colour name | Black |
| Performance | |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Software | |
| Operating system language | German |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply | 230 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 179 mm |
| Depth | 182.9 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |