Lenovo LOQ Tower 26ADR10 AMD Ryzen™ 7 8745HX 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Windows 11 Home PC Grey, Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 91DF008XUK
- EAN: 0199275257650
Offer details
Reasons To Buy

Ray Tracing
Hyperrealistic. Hyperfast. Incredible light-simulation for immersive virtual worlds.
NVIDIA DLSS
Max FPS. Max Quality. Powered by AI.


NVIDIA Studio
Accelerate your creativity.
ATTRACTIVE DESIGN. GREATER STABILITY.
The Lenovo LOQ Tower 26ADR10 features a brand-new ID design – a transparent side panel to flaunt your ammunition with RGB lighting. It adds uniqueness with dual-tone colors, Raven Black and Luna Grey. Smartly integrating ventilation into the 3D texture and light bar ensures effective airflow while maintaining sleekness.


Brand New ID Design
The LOQ Tower 26ADR10 is the first 26L light gaming PC, ensuring robust build and speedy and efficient performance to complement your battlefield experiences. Jump straight into new adventures.
Flaunt Your Gear
Transparent side panel with ARGB lighting lets your Lenovo LOQ Tower setup speak before you play — built to flaunt your gear and enhance your gaming dynamic.


Easy, Toolless Upgrade Access
Enjoy hassle-free upgrades, so you can easily swap components and future-proof the LOQ Tower for maximum performance.
Dual-Tone Colorway
With a striking dual-tone colorway, the LOQ Tower 26ADR10 features an Eclipse Black chassis and Luna Grey front panel, adding a touch of uniqueness to your gaming setup.


Ultrafast DDR5 Memory
Load games faster on the LOQ Tower 26ADR10 with up to 64GB 5200MT/s DDR5 memory, delivering ultrasmooth gameplay.
Blazing-Fast Connectivity
Lightning-fast WiFi provides low-latency, high-speed wireless connectivity when Ethernet is not an option, perfect for gaming and streaming.


Pair Your Devices Quickly Via Bluetooth®
With built-in Bluetooth® for effortless pairing, connect to devices automatically and seamlessly, never missing a beat.
Nahimic® by SteelSeries Audio for Games
Nahimic® by SteelSeries is an AI-powered 3D audio technology where smart features come together to deliver immersive and personalized gaming sound, ensuring transformative gaming experience.


<p>AN ALL-INCLUSIVE SOFTWARE SUITE<br/>New Legion Space</p>
The New Legion Space is an intuitive software that lets you tailor system settings, unlock exclusive deals, and explore powerful features with ease. It is the ultimate companion for a personalized, streamlined experience.
<p>UNIQUE SETUP FOR EXCEPTIONAL GAMING <br/>Designed for the LOQ Ecosystem</p>
Binds all your LOQ Tower ecosystem devices in one portal for effortless setup and unification of settings across your Lenovo ID.


<p>AI SUITE FOR GAMERS<br/>Gaming Zone</p>
A suite of AI experiences: Game Coach for eSports, Game Clip Master for Streamers, and Game Companion for Student Gamers.
ENJOY LOQ ECOSYSTEM EXPERIENCES
The LOQ Tower ecosystem offers a unified design across PCs, monitors, keyboards, and mice. Software for a seamless experience. Legion Space adds evolving AI features for enhanced creativity and gaming. Enjoy out-of-the-box compatibility with driver updates, ensuring reliable performance for years to come.


CREDIBILITY & COLLABORATION
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Description
- Powered by AMD Ryzen™ 8000 Series processors for fast, fluid gameplay
- Features NVIDIA® GeForce RTX™ 50 Series graphics for next-gen visuals.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 8745HX |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | No |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Performance | |
| Market positioning | Gaming |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Power | |
| Power supply | 850 W |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Grey, Black |
| Chassis type | Tower |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Design | |
| Volume | 26 L |
| Product colour | Grey, Black |
| Chassis type | Tower |
| Colour name | Luna Grey (Front Bezel), Eclipse Black (Chassis) |
| Introduction year | 2026 |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Bundled software | Lenovo AI Now |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Copilot+ PC | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 26 L |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 548 mm |
| Package height | 560 mm |
| Width | 205 mm |
| Depth | 404.5 mm |
| Height | 437.1 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Weight | 10.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 548 mm |
| Package height | 560 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| Keyboard included | No |
| Bundled software | Lenovo AI Now |
| Display included | No |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | No |
| Processor manufacturer | AMD |