Lenovo Legion Go S 8ARP1 portable game console 20.3 cm (8") 1 TB Touchscreen Wi-Fi Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 83L3003BUK
- EAN: 0198157178328
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
LEGION GO S RZ2GO 16GB 1TB STEAM |
83L3003BUK | |||
|
LEGION GO S RZ2GO 16GB 1TB STEAM |
STD10229386 | |||
|
LEGION GO S RZ2GO 16GB 1TB STEAM View on Webshop |
83L3003BUK |
Related Products
- Laptop Cases
- Mobile Device Chargers
- Computer Monitors
- Portable Game Console Cases
- Power Adapters & Inverters
- Game Console Parts & Accessories
- Smartglasses
- Headphones & Headsets
- Warranty & Support Extensions
- Backpacks
- Laptop Docks & Port Replicators
- Input Device Accessories
- Interface Hubs
- USB Cables
- Video Cable Adapters
- Network Cards
- Keyboards
Description
Performance for Handheld PC Gaming AMD Ryzen Z Series
Built for speed and portability, AMD Ryzen Z2 Go Series processor deliver 12 graphical cores at 28W with advanced Zen 2 architecture and AMD Radeon graphics, letting you play PC games anywhere, with anyone.
Take Full Control
Legion TrueStrike Controllers deliver all-day comfort and precision with an anti-slip texture for total control. Adjustable triggers switch e ortlessly between short and long presses. Hall e ect joysticks and triggers ensure smooth, accurate movements. A touchpad, Pivot D-Pad, RGB joysticks, and Legion O power button add style and functionality.
See Every Detail
The 8" Lenovo PureSight Display offers 37% more screen space for immersive gaming. A 120Hz refresh rate and VRR ensure smooth, responsive play. With a 16:10 aspect ratio, 500 nits brightness, 100% sRGB color, and 10-point touch support, visuals are vivid, and interactions precise.
Powered by SteamOS
SteamOS combines the simplicity of a console with the power of PC gaming. Optimized for gamepad controls, it gets you into games fast with features like quick suspend/resume and seamless system and game updates. Access the full Steam ecosystem—your Steam Library, plus Steam Cloud, Steam Chat, Steam Game Recording, and more—on an operating system optimized for gaming.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Processor model | AMD Ryzen Z2 |
| Processor cores | 4 |
| Operating system installed | SteamOS |
| Graphics processor | AMD Radeon |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor architecture | AMD Zen 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Design | |
| Built-in touchpad | Yes |
| Gaming control function buttons | Directional buttons, Menu button, Power button, View button |
| Product colour | Black |
| Display | |
| Display | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Anti-glare screen | No |
| Storage | |
| Built-in memory capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Storage media type | SSD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI | No |
| USB connector type | USB Type-C |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Microphone in | Yes |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Power | |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 55.5 Wh |
| Battery life (max) | 15.4 h |
| Battery type | Built-in |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 65 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 29.9 mm |
| Depth | 12.8 mm |
| Height | 2.26 mm |
| Weight | 740 g |
| Package width | 42.1 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Package height | 11.7 mm |
| Package depth | 18.4 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Introduction year | 2025 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Packaging data | |
| Package width | 42.1 mm |
| Package weight | 1.7 kg |
| Package height | 11.7 mm |
| Package depth | 18.4 mm |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992.c |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |