Lenovo IdeaCentre Tower 08IAS10 Intel Core Ultra 5 205 8 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Home SFF PC Grey
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 91CF003DUK
- EAN: 0199275717024
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Offer details
Trade Prices
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
IC TOWER U3 8/512GB W11H BUNDLE |
CL91CF003DUK | Register free see stock | ||
Related Products
- Computer Monitors
- Headphones & Headsets
- Mice
- Keyboards
- Webcams
- Laptop Accessories
- Internal Solid State Drives
- HDMI Cables
- Video Cable Adapters
- Soundbar Speakers
- USB Cables
- Network Cards
- Numeric Keypads
- Input Device Accessories
- Speakerphones
- Warranty & Support Extensions
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: Internal Solid State Drives
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
Reasons To Buy

Seamless Connectivity
Enjoy robust speed and stability with WiFi 7, knowing your browsing and streaming won’t be interrupted by unnecessary drops.
Connect Your Essentials
Connect all your devices with ease with a USB-C® port and six USB-A ports. HDMI 2.1 ensures convenient compatibility with modern displays and peripherals.


Space For All Your Files
Never run out of space with extensive storage options – this desktop has ample room for all your files, apps, and media with abundant hybrid storage.
Smart Connect
Transfer files, photos, texts, and more seamlessly between your desktop and mobile devices – bridging your digital life effortlessly.


<p>CREDIBILITY & COLLABORATION<br/></p>
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Description
- Comprehensive port selection, plenty of memory and storage
- Stylish, sustainable design with replaceable front bezel
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 15 MB |
| Processor model | 205 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core base frequency | 3.8 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Total processor performance up to | 22 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Motherboard chipset | Intel B860 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power supply | 260 W |
| Technical details | |
| Product type | PC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | SFF |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel B860 |
| Design | |
| Volume | 8.2 L |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Cloud Grey |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Display | |
| Display included | No |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Weight & dimensions | |
| Volume | 8.2 L |
| Width | 89 mm |
| Depth | 291.4 mm |
| Height | 339.5 mm |
| Weight | 4.52 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Display included | No |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Certificates | |
| Certification | RoHS |
| Keyboard | |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |