Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £41.91 | ||
| Amazon | New | £41.92 | ||
| Amazon | New | £28.99 | ||
| Amazon | New | £38.00 |
Related Products
Reasons To Buy

Non-stick baking accessory
Baking accessory. With the Philips Airfryer XL baking kit, you can make all of your favourite baking recipes. The 2 L capacity is great for cooking banana bread, cakes, casseroles, meat and other dishes. Enjoy!
Dishwasher-proof parts for easy cleaning
You can safely put these Airfryer baking accessory and muffin cups in your dishwasher, making them even easier to re-use!


Daily inspiration for new recipes
Endless inspiration with Philips HomeID recipes from our expert chefs and millions of users to expand your cooking repertoire. The more you use HomeID, the more personalised recommendations you get.*
9 silicone muffin cups to enjoy baking different dishes
Removing your muffins or cupcakes from these Airfryer muffin cups is easy due to the flexible material. The crinkled edges make your muffin cups look even better! Made from odourless silicone, you can reuse these Airfryer muffin cups over and over again!

Description
Baking Kit XL
This baking kit is the perfect accessory to expand the versatility of your XL Airfryer. Cook and bake delicious lasagna, casseroles, curries, soups, cakes, muffins...and much more!
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Accessory kit |
| Brand compatibility | Philips |
| Non-stick coating | Yes |
| Material | Steel |
| Compatibility | Airfryer XL HD924x, HD926x |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Technical details | |
| Dangerous goods | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 189 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 400 g |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 512 g |
| Packaging content | |
| Baking tray | Yes |
| Muffin mold(s) | Yes |
| Number of muffin molds | 9 |
| Muffin mold material | Silicone |
| Recipe book | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |