Offer details
Related Products
Reasons To Buy

Tasty recipes tailored to your Airfryer in our HomeID App
Discover thousands of free recipes and specific settings for your Airfryer. 93% of users say the HomeID app makes cooking easier.**
Quick and easy cleanup
Save time on cleanup with our non-stick StarPlate and pan that can be put in the dishwasher.


6.2 L capacity for easy side dishes and snacks
The compact design is ideal for every kitchen large or small. Holds up to 800 g of chips, 8 chicken drumsticks or 800 g of vegetables in a 6.2 litre pan.
Save time and lower your energy bills
Cook up to 50% faster and save up to 70% energy when cooking with Philips Airfryer instead of your oven.***


Deliciously crisp with RapidAir technology
Crispy on the outside and tender on the inside, with little or no added oil. With its unique starfish design, RapidAir technology creates perfect air flow to cook food quickly and make it tasty every time.
Enjoy healthy food with up to 90% less fat*
With the Philips airfryer, you can make delicious, guilt-free food with virtually no need to add oil. Enjoy healthy meals with no compromise on taste.


12 cooking methods in one handy appliance
Air fry, bake, grill, roast and more all in one airfryer. Easily adjust time and temperature for 12 different ways of cooking including quick reheating, defrosting and dehydrating.
Description
Crispy outside, tender inside. Unique RapidAir technology saves time and energy, without compromising on taste. Simply dial up the time and temperature to enjoy delicious, healthy side dishes and snacks in under 15 minutes.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Hot air fryer |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Keep warm function | No |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 6.2 L |
| Fryer food capacity | 0.8 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Rapid Air technology | Yes |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Design | |
| Construction type | Single |
| Number of frying baskets | 1 |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Rotary |
| Handle(s) | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| On/off switch | No |
| Non-stick coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Plastic, Metal |
| Easy to clean | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cool wall housing | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Control panel colour | Black |
| Indication | |
| Temperature-ready indicator | No |
| Power LED | No |
| Indication light | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1700 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 403 mm |
| Depth | 309 mm |
| Height | 308 mm |
| Weight | 4.05 kg |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 5.35 kg |
| Performance | |
| Product type | Hot air fryer |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Country of origin | China |
| Keep warm function | No |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 6.2 L |
| Fryer food capacity | 0.8 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Rapid Air technology | Yes |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 5.35 kg |
| Packaging content | |
| Accessories included | 2Layer Cooking Set, Grill Set, Breakfast Set |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Accessories included | 2Layer Cooking Set, Grill Set, Breakfast Set |
| Manual | Yes |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Dangerous goods | No |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |