Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Currys Business | PHILIPS 3000 Series NA352/00 9L Dual Basket Air Fryer - Charcoal Grey & Copper | New | 663 hours ago | £179.98 |
Related Products
Reasons To Buy

Copy function sets the same time and temperature
Quickly set the same cooking time and temperature for dual baskets at the touch of a button.
Save up to 70% energy when cooking with the Philips Airfryer
The Dual Basket Airfryer is wallet-friendly, consuming less than 70% of the energy of a standard oven.**


2 drawers and 2 sizes to suit any meal
2-drawer Airfryers: the large drawer is perfect for mains, chips and whatever you love most. Use the smaller drawer for sides, veggies and snacks.
Time your cooking so that both sides finish at the same time.
Automatically synchronise cooking times in 2 drawers, so that all of your food is ready to serve together. One meal, fresh and hot.


Touchscreen with 8 presets for easy cooking
No more checking or guessing. With the touchscreen display, the Dual Basket Airfryer has pre-set temperatures and times for fresh fries, frozen fries, chicken, meat, veggies, fish, cakes and reheating.
9 L capacity for up to 1.5 kg of Brussels sprouts
Best family-size Airfryer. Handle a full traybake meal in the large basket, up to 1.5 kg of Brussels sprouts or a 1.5 kg chicken in just one basket.


Tasty recipes tailored to your Airfryer in our HomeID app
The best dual Airfryer with tailored recipes in the HomeID app. Gives you step-by-step guidance and hundreds of mouthwatering meals with specific settings for your Dual Basket Airfryer.
Cook a full meal faster than in the oven
Unbeatable speed. Save time and prepare a meal in only a few minutes***


Dishwasher-safe for easy clean-up
No scrubbing or soaking. Save time cleaning up your Dual Basket Airfryer with dishwasher-safe baskets.
Enjoy healthy food with up to 90% less fat*
Now you can make delicious, guilt-free food with virtually no need to add oil for healthy meals with no compromise on taste.


Crispy, tender and evenly cooked with Rapid Air Plus Technology
No more burning or undercooking. Our patented design optimises heat circulation to not go only around the food but also through it for best results: crispy, tender, evenly cooked food every time.
Description
This Philips dual air fryer is designed to balance your meals how you like them
The Philips Airfryer from the 3000 series with two baskets ensures that two dishes are hot and ready at the same time. Enjoy tasty and healthy cooking with a large drawer for main courses for the whole family and a smaller drawer for side dishes or single meals.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Hot air fryer |
| Preset cooking programs | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Number of persons | 6 person(s) |
| Keep warm function | No |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 9 L |
| Fryer food capacity | 1.5 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Rapid Air technology | Yes |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Number of programs | 8 |
| Instant On | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Design | |
| Construction type | Double |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Touch |
| Handle(s) | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| On/off switch | No |
| Non-stick coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Plastic, Metal |
| Easy to clean | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cool wall housing | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Product colour | Black, Bronze |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Indication | |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Ready alarm | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Power LED | No |
| Indication light | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Auto power off | No |
| Power | 2750 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 382.5 mm |
| Depth | 443.9 mm |
| Height | 314.2 mm |
| Weight | 7.85 kg |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 9.68 kg |
| Performance | |
| Product type | Hot air fryer |
| Preset cooking programs | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Country of origin | China |
| Number of persons | 6 person(s) |
| Keep warm function | No |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 9 L |
| Fryer food capacity | 1.5 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Rapid Air technology | Yes |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Number of programs | 8 |
| Instant On | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 490 mm |
| Package height | 370 mm |
| Package weight | 9.68 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Manual | Yes |
| Country of origin | China |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Dangerous goods | No |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |