Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Hot air fryer |
| Preset cooking programs | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 9 L |
| Fryer food capacity | 1.4 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Dehydrating function | Yes |
| Steam function | Yes |
| Design | |
| Construction type | Double |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Touch |
| Handle(s) | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Product colour | Black, Silver |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Indication | |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Power | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 2750 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 383 mm |
| Depth | 444 mm |
| Height | 355 mm |
| Weight | 8.75 kg |
| Performance | |
| Product type | Hot air fryer |
| Preset cooking programs | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Temperature (min) | 40 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 9 L |
| Fryer food capacity | 1.4 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 12 |
| Dehydrating function | Yes |
| Steam function | Yes |
| Technical details | |
| Dangerous goods | No |