Offer details
Related Products
Reasons To Buy

Enjoy healthy food with up to 90% less fat*
Cooking with hot air prepares your favourite dishes with up to 90% less fat without compromising on taste.
Cooking window to watch while you cook
No more guessing. Keep an eye on your food to watch while it cooks and see when it's done to perfection!


Touchscreen for effortless control
Easy-to-use touchscreen has 9 preset functions to choose from: frozen chips, fresh chips, chicken drumsticks, meat, fish, breakfast, vegetables, cake and keep warm.
Quick and easy cleanup
Save time on cleanup with our non-stick StarPlate that can be put in the dishwasher.


13 cooking methods at the touch of a button
Airfry, bake, grill, roast and more. Set the time and temperature manually, or use the preset functions to unlock 13 different ways of cooking at your fingertips, including reheating, defrosting and keep warm.
Tasty recipes tailored to your Airfryer in our HomeID App
Discover thousands of free recipes and specific settings for your Air fryer. 93% of users say the HomeID app makes cooking easier.**


Perfect size for any kitchen with a 6.2 L pan
The compact design is ideal for every kitchen large or small. Holds up to 800 g of chips, 8 chicken drumsticks or 800 g of vegetables in a 6.2 litre pan.
Save time and lower your energy bills
Cook up to 50% faster and save up to 70% energy when cooking with Philips Airfryer instead of your oven.***


Deliciously crisp with RapidAir technology
Crispy on the outside and tender on the inside, with little or no added oil. With its unique starfish design, RapidAir technology creates perfect air flow to cook food quickly and make it tasty every time.
Description
Crispy outside, tender inside. Unique RapidAir technology saves time and energy, without compromising on taste. Watch through the cooking window while your favourite ingredients turn into delicious food in under 15 minutes.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Hot air fryer |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Keep warm function | Yes |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 6.2 L |
| Fryer food capacity | 1 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 9 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Design | |
| Construction type | Single |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Touch |
| Viewing window | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Plastic, Metal |
| Easy to clean | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cool wall housing | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Indication | |
| Built-in display | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Power LED | No |
| Power | |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1700 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 309 mm |
| Depth | 403 mm |
| Height | 30.8 mm |
| Weight | 4.3 kg |
| Package width | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Performance | |
| Product type | Hot air fryer |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Country of origin | China |
| Keep warm function | Yes |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 6.2 L |
| Fryer food capacity | 1 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 9 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Dangerous goods | No |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |