Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Intel® Core™ i7 i7-14700 32 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro USFF Workstation Black
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 30HA00BHGE
- EAN: 0199274204266
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF, Intel® Core™ i7, i7-14700, 32 GB, DDR5-SDRAM, 512 GB, Windows 11 Pro
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
hinksion P3 Ulr Sff |
30HA00BHGE | Register free see stock | ||
Related Products
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64317 keyboard Mouse included Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY Belgian, French GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
Description
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF. Processor family: Intel® Core™ i7, Processor model: i7-14700. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 4800 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 770. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 170 W. Chassis type: USFF. Product type: Workstation. Weight: 3.6 kg. Product colour: Black
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 33 MB |
| Processor model | i7-14700 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 28 |
| Processor cores | 20 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Product colour | Black |
| Chassis type | USFF |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Chassis type | USFF |
| Cable lock slot | Yes |
| Performance | |
| Audio chip | Realtek ALC897-Q |
| Product type | Workstation |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel W680 |
| Software | |
| Operating system language | German |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Power | |
| Power supply | 170 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 87 mm |
| Depth | 223 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Other features | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |