Jabra BIZ 2400 II Mono 3-1
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 2406-720-209
- EAN: 5706991017687 0706487015598
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
BIZ 2400 II Mon Headset UNC |
GN21-1242 | |||
|
JABRA BIZ 2400 II MONO 3IN1 View on Xvantage |
Q711808 | |||
|
BIZ2400 II MONO UNC |
53756 | |||
|
BIZ 2400 II QD Mono UNC 3-in-1 - Headset - on-ear - convertible - wired - Quick Disconnect View on InTouch |
3423891 | |||
|
IZ 2400 II MONO 3-1 MIC. 72 |
2406-720-209 | |||
| Ingram Micro CS |
JABRA BIZ 2400 II MONO 3IN1 |
Q711808 | |||
|
BIZ 2400 II QD Mono UNC Headset |
2406-720-209 | |||
| Origin Storage UK |
BIZ 2400 II QD Mono UNC Headset |
2406-720-209 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £201.00 | ||
| Amazon | New | £76.00 | ||
| Amazon | New | £76.00 | ||
| Amazon | New | £254.26 | ||
| Amazon | New | £189.19 | ||
| Amazon | New | £261.29 |
Related Products
Reasons To Buy
Better conversation
The most important function of a contact centre headset is eliminating background noise from the busy environment and letting the customer hear your voice clearly.
The Biz 2400 II has a superior noise-cancelling microphone that helps eliminate background noise to give a better customer experience.
Better sound
If you’re in a busy environment, you need great sound to hear the voice of your customer. Additionally, when you’re concentrating on work, you want that hi-fi sound for music. The Jabra Biz 2400 II is great at both.
HD Voice technology makes sure you clearly understand the other party
The speakers reduce ambient noise, so you can focus on the call
A specially designed “air shock” noise-cancelling mic filters out sharp breathing sounds and popping noises often heard in conversations.
Better design
The Jabra Biz 2400 II is built to last in a high-performing contact centre, meaning fewer headset replacements and less downtime for you and your team and lower total cost of ownership.
Reinforced cord is built to withstand the contact centre environment and is protected against office chair wheels, sharp objects and daily use
The boom-arm can be rotated 360 degrees with zero risk of breaking. We call this FreeSpin™.
Better comfort
The Jabra Biz 2400 II has an extremely lightweight and unobtrusive design. This means less agent fatigue and more productive calls.
40% lighter than competing high-end headsets
The adjustable headband and microphone boom arm let you find the perfect fit
The control unit lets you change volume, mute your calls and more
PeakStop™ technology removes sudden loud sounds or tones before they reach your ears: Any sound above 118 dB is filtered out.
Super-soft leatherette head and ear cushioning
Description
The Jabra BIZ 2400 II QD Mono is a mono headset with QD (quick disconnect) plug that provides instant connectivity to a wide range of deskphone systems.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook, Neck-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook, Neck-band |
| Product colour | Black, Silver |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Country of origin | China |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Removable earhook | Yes |
| Multipoint connectivity | No |
| Head-band cushion | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band, Ear-hook, Neck-band |
| Product colour | Black, Silver |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| QD connector | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Heart rate monitor | No |
| Noise canceling | Yes |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone mute | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 54 g |
| Packaging data | |
| Package width | 184 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package depth | 68 mm |
| Package weight | 250 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;Ear hook;Protective bag;Neckband;Leather-feel ear cushion;User documents;Clorthing clip;Headband cushion |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;Ear hook;Protective bag;Neckband;Leather-feel ear cushion;User documents;Clorthing clip;Headband cushion |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Ear pads | Yes |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Ear pad material | Faux leather |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 393 mm |
| Master (outer) case length | 316 mm |
| Master (outer) case height | 600 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12 kg |
| Products per master (outer) case | 44 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| QD connector | Yes |
| Speakerphone | No |
| Quick start guide | Yes |
| Bluetooth profiles | AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Packaging content | Headset;Ear hook;Protective bag;Neckband;Leather-feel ear cushion;User documents;Clorthing clip;Headband cushion |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Clip | Yes |
| Protective pouch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |