Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 Intel® Pentium® Gold 8505 Laptop 43.9 cm (17.3") HD+ 4 GB DDR4-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home in S mode French Grey
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 82RL00EHFR
- EAN: 0199272908944
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Intel Pentium Gold 8505, 5C (1P + 4E)/6T, P-core 1.2/4.4GHz, E-core 0.9/3.3GHz, 8MB, 4GB DDR4-3200, 128GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe, 17.3" HD+ (1600x900) TN 250nits 60% NTSC, Intel UHD Graphics, Wi-Fi 6 802.11ax 2x2 + BT5.2, HD 720p with Privacy Shutter, Windows 11 Home in S mode
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
PORTABLE LENOVO IDEAPAD 3 17IAU7 INTEL PENTIUM N8505 128GB 17'' HD+ 250N W11H 82 |
82RL00EHFR | Register free see stock | ||
Related Products
- Headphones & Headsets
- Computer Monitors
- Keyboards
- Mice
- Webcams
- Warranty & Support Extensions
- HDMI Cables
- Video Cable Adapters
- Soundbar Speakers
- USB Graphics Adapters
- USB Cables
- Network Cards
- Numeric Keypads
- Input Device Accessories
- Laptop Docks & Port Replicators
- Power Adapters & Inverters
- Speakerphones
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: Video Cable Adapters
-
Category: USB Graphics Adapters
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Network Cards
-
Category: Network Cards
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Input Device Accessories
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Laptop Docks & Port Replicators
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Arctic Grey |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | HD+ |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Anti-glare screen | Yes |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 60% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor model | 8505 |
| Processor boost frequency | 4.4 GHz |
| Processor cores | 5 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Pentium® Gold |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance cores | 1 |
| Efficient cores | 4 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | French |
| Software | |
| Operating system language | French |
| Bundled software | Microsoft 365 Personal |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Battery | |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 399 mm |
| Depth | 274 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 2.04 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |