Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £78.99 | ||
| Amazon | New | £71.95 | ||
| Amazon | New | £63.26 | ||
| Amazon | New | £63.78 | ||
| Amazon | New | £43.42 | ||
| Amazon | New | £39.42 | ||
| Amazon | New | £39.42 | ||
| Amazon | New | £40.50 | ||
| Amazon | New | £82.73 | ||
| Amazon | New | £63.78 | ||
| Amazon | New | £92.02 | ||
| Amazon | New | £78.99 | ||
| Amazon | New | £92.02 | ||
| Amazon | New | £82.73 | ||
| Amazon | New | £73.45 | ||
| Amazon | New | £73.45 | ||
| Amazon | New | £71.95 | ||
| Amazon | New | £59.99 | ||
| Amazon | New | £63.26 | ||
| Amazon | New | £59.99 | ||
| Amazon | New | £40.50 | ||
| Amazon | New | £43.42 |
Related Products
Reasons To Buy
Stay in the zone and avoid interruptions
Integrated busylight notifies colleagues to avoid interruptions
Find inspiration between calls
Enjoy your music with amazing sound throughout the day
Flexible connectivity
Connect using USB or jack
All-day comfort
Leather-feel ear cushions and on-the-ear design for all-day use
Works with all leading UC platforms
Certified for Skype for Business, Cisco and more
Description
Engineered to boost productivity, the Evolve 40 is a corded headset for professionals who take calls at their desks and need to avoid interruptions. Connects using a USB or jack, includes an integrated busylight and is certified for Skype for Business, Cisco and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Cisco Avaya |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Yes |
| Heart rate monitor | No |
| Optimized for | Unified Communication |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Music playback | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Interface type | 3.5mm / USB |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Country of origin | China |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RCM |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Cisco Avaya |
| On/off switch | No |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C / USB Type-A |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 7000 Hz |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93.6 dB |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone mute | Yes |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Fast charging | No |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 142.5 g |
| Width | 155 mm |
| Height | 181 mm |
| Depth | 59 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 255 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package weight | 220 g |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents;USB controller– (call control unit) |
| Packaging content | |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents;USB controller– (call control unit) |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | No |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Ear pad material | Faux leather |
| Certificates | |
| Certification | Cisco Avaya |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, RCM |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 226 mm |
| Master (outer) case length | 564 mm |
| Master (outer) case height | 496 mm |
| Master (outer) case gross weight | 10.8 kg |
| Products per master (outer) case | 42 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Features | |
| Optimized for | Unified Communication |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Auto power off | No |
| Interface type | 3.5mm / USB |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Bluetooth profiles | A2DP, AAC, SBC |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra Xpress |
| Ear cushion type | Leatherette size L |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Storage pouch | Yes |
| Packaging content | Headset;Protective bag;User documents;USB controller– (call control unit) |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Protective pouch | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |