Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ELPDC07 |
V12H759040 | |||
|
ELPDC07 Visualiser |
ELPDC07 | |||
|
ELPDC07 Visualiser |
ELPDC07 | |||
|
ELPDC07 CAMÉRA DE DOCUMENT |
V12H759040 | |||
|
ELPDC07 - digitalkamera for doku |
252873 | |||
|
ELPDC07 - Digital document camera - colour - 2 MP - 1920 x 1080 - USB 2.0 View on InTouch |
3984467 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £264.49 | ||
| Amazon | New | £224.99 | ||
| Amazon | New | £227.44 | ||
| Amazon | New | £229.89 | ||
| Amazon | New | £236.02 | ||
| Amazon | New | £248.90 | ||
| Amazon | New | £257.23 | ||
| Amazon | New | £243.48 | ||
| Amazon | New | £233.90 | ||
| Amazon | New | £226.14 | ||
| Amazon | New | £266.77 | ||
| Amazon | New | £254.80 |
Related Products
Description
Specifications
| Camera | |
|---|---|
| Optical sensor size | 25.4 / 2.7 mm (1 / 2.7") |
| Sensor type | CMOS |
| Effective sensor resolution | 2 MP |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Image freeze | Yes |
| Light source | LED |
| Lens system | |
| Auto focus | Yes |
| Digital zoom | 8x |
| Shooting area (WxD) | 297 x 420 mm |
| Ports & interfaces | |
| Interface | USB 2.0 |
| USB connector type | USB Type-B |
| Technical details | |
| Image quality adjustment | Brightness |
| Illumination | Yes |
| Bundled software | Easy Interactive Tools, TWAIN-Treiber für Epson Dokumentenkamera (für Windows) |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 195 mm |
| Package weight | 1.73 kg |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Country of origin | Philippines |
| Display modes | Microscope |
| Power | |
| Power supply type | USB |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Power consumption (standby) | 2.5 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 260 mm |
| Depth | 388 mm |
| Height | 76 mm |
| Weight | 1 kg |
| Dimensions folded (WxDxH) | 260 x 60 x 76 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 195 mm |
| Package weight | 1.73 kg |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Packaging content | |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB |
| Warranty card | Yes |