Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EB-982W data projector Standard throw projector 4200 ANSI lumens 3LCD WXGA (1280x800) White |
V11H987040 | |||
|
EB-982W Projector |
EB982W | |||
|
EB-982W Projector |
EB982W | |||
|
EB-982W - 3LCD projector - 4200 lumens (white) - 4200 lumens (colour) - WXGA (1280 x 800) - 16:10 - LAN View on InTouch |
5804000 | |||
|
EB-982W 3LCD WXGA PROJECTOR 4200LUMEN 2XVGA 2XHDMI WIRELESS USB2.0A USB2.0B ETHERNET 3YW |
V11H987040 | |||
|
EB-982W - 3LCD-projektor - LAN |
328983 | |||
|
4200 ANSI Lumens WXGA Projector |
V11H987040 | |||
|
EB-982W Projector |
STD10218552 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 92 hours ago | £633.19 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £723.76 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £756.66 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £859.69 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £752.52 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £727.74 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £722.19 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £737.09 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £719.39 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £747.80 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £760.09 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £835.96 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £760.17 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £1,034.85 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £820.00 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £720.00 | |
| Amazon | New | 92 hours ago | £734.84 | |
| Currys Business | Epson EB-982W - 3LCD projector - LAN | New | £784.78 | |
| Amazon | New | £1,143.95 | ||
| Amazon | New | £1,160.44 | ||
| Amazon | New | £1,193.03 |
Reasons To Buy
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Description
Optimise your presentation's potential with this bright WXGA projector that’s capable of producing a large and scalable screen size. Excessive downtime is a thing of the past with this reliable projector that can deliver years of use before a replacement lamp is required or the air filter needs attention. It has a range of connectivity solutions and is fuss free to set up.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Projection distance (wide) | 0.9 - 8.5 m |
| Projection distance (tele) | 1.4 - 13.7 m |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 584.2 - 7112 mm (23 - 280") |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2600 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4200 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 230 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 17000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 230 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6500 h |
| Service life of light source (economic mode) | 17000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focal length range | 18.2 - 29.2 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.51 - 1.99 |
| Throw ratio | 1.38 - 2.24:1 |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Sports, sRGB |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| DVI port | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Lamp power | 230 W |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 72 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 3 in 1: Image / Mouse / Sound |
| Performance | |
| Market positioning | Portable |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Packaging data | |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 4.68 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Extron |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 175 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Width | 309 mm |
| Depth | 282 mm |
| Height | 90 mm |
| Package weight | 4.68 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Bundled software | EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 72 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |