Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EB-W49 data projector Standard throw projector 3800 ANSI lumens 3LCD WXGA (1280x800) White |
V11H983040 | |||
|
EB-W49 Projector |
EBW49 | |||
|
EB-W49 Projector |
EBW49 | |||
|
EB-W49 - 3LCD projector - portable - 3800 lumens (white) - 3800 lumens (colour) - WXGA (1280 x 800) - 16:10 - LAN - white View on InTouch |
5803999 | |||
|
EB-W49 3LCD PROJECTOR 3800LUMEN WXGA 1.30 - 1.56:1 |
V11H983040 | |||
|
EB-W49 - 3LCD-projektor - bærbar |
298072 | |||
|
3800 ANSI Lumens WXGA Projector |
V11H983040 | |||
|
EB-W49 Projector HD Ready WXGA 3800 Lumens White V11H983040 |
STD10229188 | |||
|
EB-W49 projector 3800 ANSI lumens 3LCD WXGA (1280x800) Desktop projector White |
V11H983040 | |||
|
EB-W49 PROJECTOR HD READY WHT |
EP68076 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £768.28 | ||
| Amazon | New | £815.62 | ||
| Amazon | New | £815.62 | ||
| Amazon | New | £941.86 | ||
| Amazon | New | £768.28 | ||
| Amazon | New | £639.72 | ||
| Amazon | New | £827.11 | ||
| Amazon | New | £945.63 | ||
| Amazon | New | £733.53 | ||
| Amazon | New | £941.86 | ||
| Amazon | New | £783.60 | ||
| Amazon | New | £827.11 | ||
| Amazon | New | £945.63 | ||
| Amazon | New | £783.60 | ||
| Amazon | New | £639.72 | ||
| Amazon | New | £733.53 | ||
| Currys Business | Epson EB-W49 - 3LCD projector - portable - LAN - white | New | £664.78 |
Reasons To Buy
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Description
The compact, stylish design of the EB-W49 makes it the ideal choice for sharp, legible presentations and vivid video content, especially in roles where portability is key. Long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal maintenance.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Supported aspect ratios | 16:10 |
| Screen size compatibility | 838.2 - 8128 mm (33 - 320") |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2600 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3800 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 8000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 17000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 8000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 17000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.49 - 1.72 |
| Throw ratio | 1.30 - 1.56:1 |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Dynamic, Cinema, Presentation, sRGB, Blackboard |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| S-Video inputs quantity | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| Product colour | White |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Lamp power | 210 W |
| Products per pallet | 78 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 78 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 3 in 1: Image / Mouse / Sound |
| Performance | |
| Market positioning | Portable |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Noise level (standby) | 28 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 4.01 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | EasyMP Network Projection, Epson Projektor Management |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4, Extron |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Width | 302 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 87 mm |
| Package weight | 4.01 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Bundled software | EasyMP Network Projection, Epson Projektor Management |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 78 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 78 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Supported network protocols | PJLink |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |