Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £507.09 | ||
| Amazon | New | £452.64 | ||
| Amazon | New | £456.98 | ||
| Amazon | New | £446.41 | ||
| Amazon | New | £452.32 | ||
| Amazon | New | £462.63 | ||
| Amazon | New | £447.95 | ||
| Amazon | New | £534.36 | ||
| Amazon | New | £441.13 | ||
| Amazon | New | £448.30 | ||
| Amazon | New | £456.70 | ||
| Amazon | New | £473.50 | ||
| Amazon | New | £550.89 |
Reasons To Buy
Legal Statement
Complies with The UK Product Security and Telecommunications Infrastructure (Product Security) requirements. Epson will provide security updates for 7 years from purchase
Description
The EB-E20 offers a very versatile proposition that can be mounted just about anywhere. Meanwhile long lamp life and trusted Epson durability offer peace of mind and minimal maintenance.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Supported aspect ratios | 4:3 |
| Screen size compatibility | 762 - 8890 mm (30 - 350") |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3400 ANSI lumens |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Fixed focal length | 16.7 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 1.44 - 1.95:1 |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Full HD | No |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Composite video in | 1 |
| Audio (L/R) in | 0 |
| S-Video inputs quantity | 0 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| PC in (D-Sub) | Yes |
| Product colour | White |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Lamp power | 210 W |
| Performance | |
| Market positioning | Portable |
| Password protection | Yes |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Preset modes | Blackboard, Dynamic, Presentation, Theatre, sRGB |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop, Ceiling |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.7 kg |
| Width | 309 mm |
| Depth | 282 mm |
| Height | 87 mm |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |