Vertiv Avocent ACS8016-EU-DAC-400 console server RJ-45
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: ACS8016-EU-DAC-400
- EAN: 0636430090429 4064575344972
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
16 PORT ACS8000 CELLULAR WITH 4 View on Xvantage |
CA70477 | |||
|
16 Port ACS8000 cellular with 4G/LTE dual AC AC Power Supply |
ACS8016-EU-DAC-400 | |||
| Ingram Micro CS |
16 PORT ACS8000 CELLULAR WITH 4 |
CA70477 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £8,875.28 | ||
| Amazon | New | £8,875.28 |
Related Products
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| 4G LTE | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Management features | |
| Management protocols | LOCAL,LDAP,RADIUS,TACACS+ and OneTimePasswords(OTP) |
| Security | |
| One-time password (OTP) | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES, FIPS 140-2, HTTPS, IPSec, SHA-256, SNMP, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IP address filtering | Yes |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 8 |
| Serial ports quantity | 16 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Software | |
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Processor | |
| Processor family | ARM Cortex-A9 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A9 |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 667 MHz |
| Memory | |
| RAM type | DDR3L |
| RAM capacity | 1024 MB |
| eMMC capacity | 16 GB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 438.2 x 241.3 x 44.5 mm |
| Power | |
| Power consumption (max) | 28 W |
| Power source type | AC |
| AC input frequency | 109 - 240 Hz |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Number of power supply units | 2 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 50 - 60% |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6+, Cat6a, Cat6e, Cat7, Fiber |