Vertiv Avocent 4-Port ACS800 Serial Console with analog modem, external AC/DC Power Brick - Jumper cord: Plug C14 to connector C13
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: ACS804MEAC-404
- EAN: 0636430087436 7612205057494
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
4-PORT ACS800 AC/DC POWER BRICK View on Xvantage |
W894685 | |||
|
4-Port ACS800 Serial Console with analog modem external AC/DC Power Brick - Jumper cord: Plug C14 to connector C13 |
ACS804MEAC-404 | |||
| Ingram Micro CS |
4-PORT ACS800 AC/DC POWER BRICK |
W894685 | |||
|
ACS Device Server - 1000 MB - DDR3 SDRAM - Twisted Pair - 2 x Network (RJ-45) x USB |
STD10026543 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £715.42 |
Related Products
Description
Regional IT managers and facility engineers will benefit with the ability to perform secure, remote management and out-of-band management of IT assets from anywhere in the world. Featuring a dual-core ARM processor architecture with expanded memory capabilities, RS232/RS485/RS422 serial access, USB, Gigabit Ethernet and environmental sensor access, the Yochto project based Linux operating system and available DSView™ management software, provides the Avocent ACS 800 optimal performance, security, reliability for a complete out-of-band management solution.
- Support for Liebert GXT4 UPS systems and Rack PDUs from Vertiv, ServerTech, APC, Raritan and Eaton
- 4 USB ports to support new IT equipment and external devices
- Console event logging and notification, including “last gasp” capture
- Regulatory compliance and easy troubleshooting – online and off-line data logging with time stamps
- Strong dial-up and secure dial-back using optional built-in modem
- Environmental sensor port to connect temperature, humidity, differential pressure, leak, door pin sensors (up to 8 can be daisy chained)
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Internal modem | Yes |
| Event logging | Yes |
| Management features | |
| Management protocols | CLI, HTTP/HTTPS, SNMP |
| Security | |
| RSA SecurID | Yes |
| One-time password (OTP) | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, FIPS 140-2, HTTPS, IPSec, SHA-256, SNMP, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IP address filtering | Yes |
| Authentication method | LOCAL, RADIUS, LDAP, TACACS+ and ONE TIME PASSWORD(OTP) |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Serial ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Software | |
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Processor | |
| Processor family | ARM Cortex-A9 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A9 |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 667 MHz |
| Memory | |
| RAM type | DDR3L |
| RAM capacity | 1024 MB |
| eMMC capacity | 16 GB |
| Card reader integrated | No |
| Flash memory | 16000 MB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.09 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 212.6 x 181.9 x 29.5 mm |
| Power | |
| Power consumption (max) | 28 W |
| Power source type | AC, DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 7 W |
| Number of power supply units | 1 |
| DC input voltage | 12 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Supported network protocols | IPv6 |
| IP forwarding support | Yes |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6+, Cat6a, Cat6e, Cat7, Fiber |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class A, CE Class A (EU), ICES-003 (Canada), VCCI (Japan), RCM (Australia), Customs Union (CU), KCC (Korea) |
| Other features | |
| Safety | UL (USA), cUL (CANADA), EN-60950 (EU), CB, Customs Union (CU) |