Vertiv Avocent 8-Port ACS 8000 with single DC Power Supply - ACS8008SDC-400
- Brand: Vertiv
- Category:
- SKU: ACS8008SDC-400
- EAN: 0636430078878 7612205057036
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
8-PORTACS8000CONSOLESYSTEM View on Xvantage |
W894201 | |||
|
8-Port ACS8000 Console System with single DC Power Supply |
ACS8008SDC-400 | |||
| Ingram Micro CS |
8-PORTACS8000CONSOLESYSTEM |
W894201 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,998.90 |
Related Products
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Zero Touch Provisioning (ZTP) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Internal modem | No |
| Event logging | Yes |
| Management features | |
| Management protocols | CLI, HTTP/ HTTPS, SNMP |
| Security | |
| One-time password (OTP) | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, AES, FIPS 140-2, HTTPS, IPSec, SHA-256, SNMP, SNMPv3, SSH, SSH-2 |
| IP address filtering | Yes |
| Authentication method | LOCAL,LDAP,RADIUS,TACACS+ and OneTimePasswords(OTP) |
| Ports & interfaces | |
| SFP module slots quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 8 |
| Serial ports quantity | 8 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Software | |
| Operating system installed | Embedded LINUX |
| Processor | |
| Processor family | ARM Cortex-A9 |
| Processor architecture | ARM Cortex-A9 |
| Processor cores | 2 |
| Processor frequency | 667 MHz |
| Memory | |
| RAM type | DDR3L |
| RAM capacity | 1024 MB |
| eMMC capacity | 16 GB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Flash memory | 16000 MB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 438.2 x 241.3 x 44.5 mm |
| Power | |
| Power source type | DC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 0.5 A |
| DC input voltage | -48 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T, 100BASE-T, 1000BASE-T |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6+, Cat6a, Cat6e, Cat7, Fiber |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class A, CE Class A (EU), ICES-003 (Canada), VCCI (Japan), RCM (Australia), Customs Union (CU), KCC (Korea), UL (USA), cUL (Canada), EN-60950 (EU), CB, Customs Union (CU) |
| Other features | |
| Safety | UL (USA), cUL (Canada), EN-60950 (EU), CB, Customs Union (CU) |