StarTech.com PCI to PCI Express Adapter Card
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: PCI1PEX1
- EAN: 0065030837835 5706998801319 50 ...8801319 5054484311225 5054533311220 0172302673227 7318912345915 0897332936875 5554442338290 4058829150631 0132017922744 5054629223345 0132017609713 0163121141653 5052217150875more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
PCI to PCIe Adapter |
V239873 | |||
|
PCI to PCIe Adapter |
V239873 | |||
|
PCI TO PCI-E ADAPTER CARD View on Xvantage |
V931001 | |||
|
PCI to PCI Express Adapter Card - PCIe x1 (5V) to PCI (5V & 3.3V) slot adapter - Low Profile - PCI1PEX1 - PCIe x1 to PCI slot adapter View on InTouch |
4783185 | |||
|
PCI O PCIE DPER CRD |
PCI1PEX1 | |||
| Ingram Micro CS |
PCI TO PCI-E ADAPTER CARD |
V931001 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £43.30 | ||
| Amazon | New | £29.70 | ||
| Amazon | New | £33.96 | ||
| Amazon | New | £51.34 | ||
| Amazon | New | £29.70 | ||
| Amazon | New | £43.30 | ||
| Amazon | New | £31.62 | ||
| Amazon | New | £45.99 | ||
| Amazon | New | £23.80 | ||
| Amazon | New | £55.00 | ||
| Amazon | New | £60.89 | ||
| Amazon | New | £39.55 | ||
| Amazon | New | £55.00 | ||
| Amazon | New | £60.89 | ||
| Amazon | New | £33.96 | ||
| Amazon | New | £39.55 | ||
| Amazon | New | £51.34 | ||
| Amazon | New | £53.60 | ||
| Amazon | New | £31.60 | ||
| Amazon | New | £23.80 | ||
| Amazon | New | £31.62 | ||
| Amazon | New | £45.99 | ||
| Amazon | New | £53.60 | ||
| Amazon | New | £31.60 | ||
| Currys Business | Startech PCI to PCI Express Adapter Card - PCIe x1 (5V) to PCI (5V & 3.3V) slot adapter - Low Profile - PCI1PEX1 - PCIe x1 to PCI slot adapter | New | £43.18 |
Related Products
Description
The PCI1PEX1 PCI to PCI Express Adapter card lets you use low profile PCIe expansion cards in a server/desktop motherboard PCI slot. The adapter connects through a 32-bit PCI slot to provide a low profile PCIe x1 slot in its place; a spare, full size bracket is included for installation in larger desktop or server expansion slots that can accommodate a full-sized card.
The PCI to PCI Express Adapter features an innovative bracket design that adapts and secures the low profile PCI Express card into the converted slot, ensuring a versatile and economical solution for extending the usability of older PCI motherboards or using low profile PCIe cards that do not have PCI equivalents.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | PCIe |
| Host interface | PCI |
| Expansion card standard | PCI 2.3 |
| Technical details | |
| Chipset | Pericom - PI7C9X111SL |
| Compliance certificates | RoHS |
| Performance | |
| Chipset | Pericom - PI7C9X111SL |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, TAA |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Certification | CE, FCC, TAA |
| Features | |
| Chipset | Pericom - PI7C9X111SL |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 95 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 32 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 173 mm |
| Package height | 33 mm |
| Package weight | 102 g |
| Quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Quantity | 1 |
| Other features | |
| Chipset | Pericom - PI7C9X111SL |