StarTech.com PCI Express X1 to X16 Low Profile Slot Extension Adapter
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: PEX1TO162
- EAN: 0065030839143 5704327148258 50 ...7148258 5054629223314 5054484311195 5054533311190 0132018152249 0115971075718 0803982765963 0778888168241 0168141525452 0797864130263 0872182647249 0132018234808 0851975712654 0100177248899 4058829151447 0666669825622 0172302672343 0806291849263 0163120769025 0168141441240 0650308391432more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
PCIe Slot Extension Adapter |
V239891 | |||
|
PCI-E X1 TO X16 LOW PROFILE View on Xvantage |
V931005 | |||
|
PCIE X1 TO X16 SLOT EXTENSION ADAPTER View on Nimans |
96417 | |||
|
PCI Express X1 to X16 Low Profile Slot Extension Adapter - PCIe x1 to x16 Adapter (PEX1TO162) - PCIe x1 to PCIe x16 slot adapter - for P/N: BNDTB10GI, BNDTB210GSFP, BNDTB310GNDP, BNDTB410GSFP, BNDTB4M2E1, BNDTBUSB3142 View on InTouch |
4783145 | |||
|
PCIE SLO EXENSION DPER |
PEX1TO162 | |||
|
.com PCI Express X1 to X16 Low |
266649 | |||
| Ingram Micro CS |
PCI-E X1 TO X16 LOW PROFILE |
V931005 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £30.04 | ||
| Amazon | New | £30.04 | ||
| Amazon | New | £30.04 | ||
| Amazon | New | £30.04 | ||
| Currys Business | Startech PCI Express X1 to X16 Low Profile Slot Extension Adapter - PCIe x1 to x16 Adapter (PEX1TO162) - PCIe x1 to PCIe x16 slot adapter | New | £22.78 |
Related Products
Description
This PCIe x1 to PCIe x16 Slot Extension adapter provides enhanced compatibility between motherboards and a variety of PCI Express expansion cards, allowing you to install a PCIe card (x1 - x16) in an x1 slot.
The PCI Express x1 to x16 adapter accommodates low profile x2, x4, x8, x12 or x16 PCI Express cards, eliminating the cost and hassle of upgrading a PCIe card or replacing the motherboard for the sake of compatibility.
The StarTech.com Advantage
- Turns a low profile PCIe card into a full profile card to fit in workstations or servers
- Backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Output interface | PCIe |
| Host interface | PCIe |
| Technical details | |
| Data transfer rate (max) | 2.5 Gbit/s |
| Performance | |
| Data transfer rate (max) | 2.5 Gbit/s |
| Product colour | Red |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH, TAA |
| Colour | |
| Product colour | Red |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Product colour | Red |
| Certification | CE, REACH, TAA |
| Features | |
| Data transfer rate (max) | 2.5 Gbit/s |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 44.3 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 12 g |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 80 g |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 46 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 158 mm |
| Package weight | 80 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |