StarTech.com PCI Express to 2 PCI & 2 PCIe Expansion Enclosure System - Full Length
- Brand: StarTech.com
- Category:
- SKU: PEX2PCIE4L
- EAN: 0065030835305 0777785824557 01 ...5824557 0172302674118 0163120769353 0700604025132 5051964737216 0042111259656more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
PCIe to PCI/PCIe Bay |
V239897 | |||
|
PCIe to PCI/PCIe Bay |
V239897 | |||
|
PCI EXPRESS TO 2 PCI 2 PCIE View on Xvantage |
V930851 | |||
|
PCIE TO 2 PCI & 2 PCIE EXPANSION SYSTEM View on Nimans |
96008 | |||
|
PCI Express to 2 PCI & 2 PCIe Expansion Enclosure System - Full Length (PEX2PCIE4L) - System bus extender - for P/N: SVA12M5NA View on InTouch |
4672717 | |||
|
PCI EXPRESS TO 2X PCI & 2X View on Webshop |
PEX2PCIE4L | |||
|
PCIE O PCI/PCIE EXPNSION |
PEX2PCIE4L | |||
|
BOITIER DEXTENTION PCI EXPRESS |
PEX2PCIE4L | |||
| Ingram Micro CS |
PCI EXPRESS TO 2 PCI 2 PCIE |
V930851 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £569.96 | ||
| Amazon | New | £403.10 | ||
| Amazon | New | £284.77 | ||
| Amazon | New | £337.11 | ||
| Amazon | New | £332.02 | ||
| Amazon | New | £350.13 | ||
| Amazon | New | £437.80 | ||
| Amazon | New | £254.59 | ||
| Amazon | New | £350.12 | ||
| Amazon | New | £438.10 | ||
| Amazon | New | £322.36 |
Related Products
Description
The external expansion chassis adds two full-length (38cm) PCI slots (32-bit/33MHz), as well as two PCIe x1 (single-lane) slots to a host computer through a single PCI Express connection. Providing total bandwidth up to 250MBps from the PCIe x1 host controller card allows the computer to function as though the expansion chassis cards were connected directly to the motherboard.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
Control the power state of connected PCI/PCIe cards with the self-powered chassis and easily accessible on/off button
Install additional cards without opening your computer with the provided external expansion card slots
Easy installation and support for small form-factor computers with an included low-profile/half-height bracket
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Cable length | 0.9 m |
| Network | |
| Data transfer rate | 250 Mbit/s |
| Performance | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Certificates | |
| Certification | ROHS, CE, FCC |
| Design | |
| Certification | ROHS, CE, FCC |
| Features | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Power | |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 137 mm |
| Depth | 382 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 2 kg |
| Package width | 208 mm |
| Package depth | 436 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 208 mm |
| Package depth | 436 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Cables included | AC, DVI |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Data transfer rate | 250 Mbit/s |
| Ports quantity | 4 |
| Cable length | 0.9 m |
| Power requirements | 115 - 230 AC |
| Compatible operating systems | Win 2000/XP/2003/ Vista Linux Mac OS X |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC, DVI |