| Motherboard |
|---|
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel® H170 |
| Compatible processor series | Intel® Pentium® |
| Processor |
|---|
| Built-in processor | No |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel® H170 |
| Compatible processor series | Intel® Pentium® |
| Memory |
|---|
| Memory voltage | 1.35 V |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Supported memory types | DDR3L-SDRAM |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Video |
|---|
| On-board graphics card | No |
| Graphics card family | Intel |
| Storage |
|---|
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Storage drive interface | M.2, Serial ATA III |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Graphics |
|---|
| On-board graphics card | No |
| Graphics card family | Intel |
| Audio |
|---|
| Audio system | HD |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| DC-in jack | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots |
|---|
| PCI Express x4 slots | 1 |
| Design |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| Product type | Mini PC barebone |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Safety | CB, BSMI, ETL |
| LED indicators | HDD, Power |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Chassis type | 1.3L sized PC |
| Certification | FCC, CE, BSMI, C-Tick |
| Performance |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| BIOS type | AMI |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Operating system installed | No |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel® H170 |
| Compatible processor series | Intel® Pentium® |
| Audio system | HD |
| Software |
|---|
| Operating system installed | No |
| Colour |
|---|
| Product colour | Black |
| Technical details |
|---|
| BIOS type | AMI |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Quick start guide | Yes |
| Cooling type | Active |
| Chassis type | 1.3L sized PC |
| Packaging data |
|---|
| Power cord included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Package weight | 2.1 kg |
| Indication |
|---|
| LED indicators | HDD, Power |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter output current | 4.74 A |
| Power supply type | External AC adapter |
| Power supply | 90 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates |
|---|
| Safety | CB, BSMI, ETL |
| Certification | FCC, CE, BSMI, C-Tick |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 190 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 43 mm |
| Package weight | 2.1 kg |
| Weight | 1.3 kg |
| Packaging content |
|---|
| Power cord included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features |
|---|
| Chassis type | 1.3L sized PC |