| Features |
|---|
| Input current | 1.5 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 90 W |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 4.74 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Power current type | AC-to-DC |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Compatible to the 90W power adapter of the following Shuttle products:
- Slim PCs: DS61, DS81, DS87, DH110(SE), DH170, DQ170, DH270, DH310(V2), DH310S, DH370, DH410(S), DH470, XH61(V), XH81(V), XH97V, XH110(V), XH170, XH310(R)(V)
Backward compatible to the 65W power adapter of the following Shuttle products:
- Slim-PC: DS47, DS407T, DS437(T), DS57U(x), DS67U(x), DS68U(x), DS77U(x), DS10U(x), DS20U(x), XC60J
- Nano-PC: NC01U(x), NC02U(x), NC03U(x), NC10U(x)
- All-in-One PC: X50, X50V4, X50V5(U3), X50V6(U3), X50V7(U3), X50V8(U3), P20U, P22U, P51U(3), P52U(3), P90U(x), P92U(x)
- OMNINAS KD20, KD21, KD22
Backward compatible to the 40W power adapter of the following Shuttle products:
- Slim-PC: XS35/XS36 series, DX30, DL10J, DL20N(6)
- All-in-One PC: X50V2 (Plus), X50V3(L)
- OMNINAS: KS10
Compatible to the Shuttle Edge Series: EN01J3, EN01J4, EN01E, EN01B |
| Product colour | Black |
| Certification | CE, WEEE |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum input voltage | 240 V |
| Power |
|---|
| Input current | 1.5 A |
| Input voltage | 100-240 V |
| Output power | 90 W |
| Output voltage | 19 V |
| Output current | 4.74 A |
| Performance |
|---|
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Power current type | AC-to-DC |
| Compatibility | Compatible to the 90W power adapter of the following Shuttle products:
- Slim PCs: DS61, DS81, DS87, DH110(SE), DH170, DQ170, DH270, DH310(V2), DH310S, DH370, DH410(S), DH470, XH61(V), XH81(V), XH97V, XH110(V), XH170, XH310(R)(V)
Backward compatible to the 65W power adapter of the following Shuttle products:
- Slim-PC: DS47, DS407T, DS437(T), DS57U(x), DS67U(x), DS68U(x), DS77U(x), DS10U(x), DS20U(x), XC60J
- Nano-PC: NC01U(x), NC02U(x), NC03U(x), NC10U(x)
- All-in-One PC: X50, X50V4, X50V5(U3), X50V6(U3), X50V7(U3), X50V8(U3), P20U, P22U, P51U(3), P52U(3), P90U(x), P92U(x)
- OMNINAS KD20, KD21, KD22
Backward compatible to the 40W power adapter of the following Shuttle products:
- Slim-PC: XS35/XS36 series, DX30, DL10J, DL20N(6)
- All-in-One PC: X50V2 (Plus), X50V3(L)
- OMNINAS: KS10
Compatible to the Shuttle Edge Series: EN01J3, EN01J4, EN01E, EN01B |
| Certification | CE, WEEE |
| Design |
|---|
| Product colour | Black |
| Cooling type | Passive |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 310 g |
| Width | 127 mm |
| Depth | 51 mm |
| Height | 3.05 mm |
| Packaging data |
|---|
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content |
|---|
| Cables included | AC |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85044083 |
| Other features |
|---|
| Country of origin | China |