Offer details
Related Products
Reasons To Buy

13 cooking methods at the touch of a button
Air fry, bake, grill, roast and more. Set time and temperature manually or use the preset functions to unlock 13 different ways of cooking at your fingertips including reheating, defrosting and keep warm.
Save time and lower your energy bills
Cook up to 50% faster & save up to 70% energy when cooking with Philips Airfryer instead of your oven.***


Perfect size for any kitchen
The compact design is ideal for every kitchen large or small. Holds up to 500 g of fries, 6 chicken drumsticks or 600 g of vegetables in a 4.4-quart pan.
Enjoy healthy food with up to 90% less fat*
Cooking with hot air prepares your favorite dishes with up to 90% less fat without compromising on taste.


Quick and easy cleanup
Save time on cleanup with our non-stick StarPlate that can be put in the dishwasher.
Touchscreen for effortless control
Easy-to-use touchscreen has 9 preset functions to choose from: frozen fries, fresh fries, chicken drumsticks, meat, fish, breakfast, vegetables, cake and keep warm.


Tasty recipes tailored to your Airfryer in our Kitchen+ App
Discover thousands of free recipes and specific settings for your Air fryer. 93% of users say the Kitchen+ app makes cooking easier.**
Cooking window to watch while you cook
No more guessing. Keep an eye on your food to watch while it cooks and see when it's done to perfection!


Deliciously crisp with RapidAir technology
Crispy on the outside and tender on the inside, with little or no added oil. RapidAir technology with its unique Starfish design creates perfect air flow to cook quickly and tastily every time.
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product type | Hot air fryer |
| Preset cooking programs | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Keep warm function | Yes |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 4.2 L |
| Fryer food capacity | 0.6 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 13 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Design | |
| Construction type | Single |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Control type | Touch |
| Handle(s) | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Plastic, Metal |
| Easy to clean | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 0.8 m |
| Cool wall housing | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Control panel colour | Black |
| Indication | |
| Built-in display | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| Power LED | Yes |
| Power | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Auto power off | Yes |
| Power | 1500 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 368 mm |
| Depth | 273 mm |
| Height | 293 mm |
| Weight | 4.45 kg |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 4.56 kg |
| Performance | |
| Product type | Hot air fryer |
| Preset cooking programs | Yes |
| Low-fat frying technology | Rapid Air |
| Country of origin | China |
| Keep warm function | Yes |
| Temperature (min) | 60 °C |
| Temperature (max) | 200 °C |
| Capacity | 4.2 L |
| Fryer food capacity | 0.6 kg |
| Digital timer | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Frying function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Grilling | Yes |
| Roasting function | Yes |
| Number of programs | 13 |
| Dehydrating function | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 4.56 kg |
| Packaging content | |
| Packaging content | N/a |
| Technical details | |
| Packaging content | N/a |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Dangerous goods | No |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |