| Features |
|---|
| Product colour | Grey |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Management protocols | TCP/IPv4&v6, SMTP, POP3, HTTP, SNMPv1&v3, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEUI, LLTD, Web Service on Devices |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Page description languages | Epson FX, PCL 5c, PCL 6, PostScript 3, SIDM |
| Performance |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Management protocols | TCP/IPv4&v6, SMTP, POP3, HTTP, SNMPv1&v3, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEUI, LLTD, Web Service on Devices |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Grey |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Business |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor frequency | 533 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Card reader integrated | No |
| Sound pressure level (copying) | 52 dB |
| Sound power level (standby) | 33 dB |
| Print quality |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Maximum duty cycle | 30000 pages per month |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 350 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Display |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 320 x 128 pixels |
| Printing |
|---|
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 9 s |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Warm-up time | 60 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Print technology | LED |
| Printing | Colour printing |
| Copying |
|---|
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 19 cpm |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 19 cpm |
| Time to first copy (colour, normal) | 14 s |
| Time to first copy (black, normal) | 12 s |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 20 - 400% |
| Scanning |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan to | CIFS, E-mail, FTP, USB |
| Scan speed (colour) | 20 ppm |
| Scan speed (black) | 30 ppm |
| Image formats supported | JPEG XR |
| Document formats supported | PDF |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Fax |
|---|
| Faxing | Mono faxing |
| Fax transmission speed | 3 sec/page |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 4 MB |
| Fax broadcasting | 100 locations |
| Storage |
|---|
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Card reader integrated | No |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| Maximum input capacity | 350 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 216 x 356 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Paper tray media types | Envelopes |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Direct printing | Yes |
| Network |
|---|
| Supported network protocols (IPv6) | SMTP, POP3, HTTP, SNMPv1&v3, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEUI, LLTD, Web Service on Devices |
| Supported network protocols (IPv4) | SMTP, POP3, HTTP, SNMPv1&v3, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEUI, LLTD, Web Service on Devices |
| Management protocols | TCP/IPv4&v6, SMTP, POP3, HTTP, SNMPv1&v3, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEUI, LLTD, Web Service on Devices |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Management protocols | TCP/IPv4&v6, SMTP, POP3, HTTP, SNMPv1&v3, DHCP, DNS, LPR, Port9100, BOOTP, ARP, FTP, CIFS, LDAP, SLP, Bonjour, NetWare, EtherTalk, NetBEUI, LLTD, Web Service on Devices |
| Product colour | Grey |
| Design |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 320 x 128 pixels |
| Product colour | Grey |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Business |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (average operating) | 500 W |
| Power consumption (standby) | 1.5 W |
| Power consumption (PowerSave) | 20 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64 |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 x64 |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 427 mm |
| Depth | 509 mm |
| Height | 444 mm |
| Weight | 29 kg |
| Other features |
|---|
| Control type | Touch |