| Print technology |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 530 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Network ready | Yes |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Power |
|---|
| Power consumption (active) | 600 W |
| Power consumption (standby) | 1.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 15 W |
| Printing |
|---|
| Print technology | Laser |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Warm-up time | 60 s |
| Time to first page (black, normal) | 8 s |
| Time to first page (colour, normal) | 9 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 36 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 600 x 1200 DPI |
| Colour | Yes |
| Features |
|---|
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Maximum duty cycle | 100000 pages per month |
| Page description languages | PCL 6 |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 530 sheets |
| Total output capacity | 350 sheets |
| Maximum input capacity | 530 sheets |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 530 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Envelopes sizes | 9, 10, C5, DL |
| Media weight (tray 1) | 250 g/m² |
| Paper tray media types | Labels |
| System requirements |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Minimum RAM | 256 MB |
| Network |
|---|
| Supported network protocols (IPv4) | TCP/IP IPv4, TCP/IP IPv6, SNMPv3, SSL/TLS |
| Network ready | Yes |
| Performance |
|---|
| Processor frequency | 533 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Flash memory | 16384 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Technical details |
|---|
| Networking features | Fast Ethernet |
| Compatible operating systems | Windows 2000, XP Home, XP Professional, XP Professional x64, Server 2003, Server 2003 x64, Server 2008, Server 2008 x64, Vista (32-bit & 64-bit)
Mac OS X 10.3.9 - 10.6.1 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Dimensions (WxDxH) | 435 x 604 x 389 mm |
| Weight | 31 kg |
| Other features |
|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Networking features | Fast Ethernet |
| Compatible operating systems | Windows 2000, XP Home, XP Professional, XP Professional x64, Server 2003, Server 2003 x64, Server 2008, Server 2008 x64, Vista (32-bit & 64-bit)
Mac OS X 10.3.9 - 10.6.1 |
| Power consumption (active) | 600 W |