Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Floor Stand Double Screen � Screen size: 42-70" � Max. weight: 50kg � Height adjustment: 120-180 cm � Colour: Black |
M2000ED |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,570.00 |
Related Products
Description
Neomounts PLASMA-M2000ED is manually height adjustable from 120 to 180 centimetres. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the stand nice and tidy.
Neomounts' floor stand, PLASMA-M2000ED holds your TV, AV equipment and even hides your cables. The trolley features four solid castor wheels, of which the two front wheels are equipped with a brake. The casters allow the stand to move it to where you need it. Easily roll this cart through doorways and over thresholds.
Neomounts PLASMA-M2000ED has one pivot point and is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 50 kg each screen. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 800x600mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates. Speedy assembly and installation.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Number of displays supported | 2 |
| Country of origin | Taiwan |
| Type | Fixed floor stand |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,600 x 500,600 x 600,680 x 300,800 x 200,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Height adjustment type | Manual |
| Cable management | Yes |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 1345 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Number of displays supported | 2 |
| Country of origin | Taiwan |
| Type | Fixed floor stand |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,600 x 500,600 x 600,680 x 300,800 x 200,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Tilt angle range | 0 - 20° |
| Display | |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1800 mm |
| Material | |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Package width | 1345 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package weight | 0 g |
| Package net weight | 58.4 kg |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1345 mm |
| Master (outer) case length | 270 mm |
| Master (outer) case height | 860 mm |
| Master (outer) case gross weight | 63.4 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Products per pallet (EU) | 6 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 58.4 kg |