Neomounts FPMA-VESA800 VESA-adapter 27-60"
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: FPMA-VESA800
- EAN: 8717371444167 5054444760674
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
NEWSTAR VESA CONVERSION STRIPS View on Xvantage |
Q610515 | |||
|
FPMA-VESA800 - Mounting component (VESA adapter plate) - for LCD display - silver - screen size: 27"-60" View on InTouch |
8665227 | |||
|
FPMA-VESA800 VESA-adapter - 27-60 - max 50 kg - VESA 600x450-800x450 - suitable for PLASMA-M1200/M1800E - silver |
FPMA-VESA800 | |||
| Ingram Micro CS |
NEWSTAR VESA CONVERSION STRIPS |
Q610515 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £65.00 |
Related Products
Description
Neomounts FPMA-VESA800 is suitable for screens up to 60" (150 cm). The weight capacity of this product is 50 kg each screen. Depth of this adapter is 4 millimetres only. The adapter is suitable for screens that meet VESA hole pattern 800x450 mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Minimum screen size | 68.6 cm (27") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 600 x 400,700 x 400,800 x 450 |
| Compatibility | 27 - 60" |
| Product colour | Silver |
| Features | |
| Maximum screen size | 152.4 cm (60") |
| Minimum screen size | 68.6 cm (27") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 600 x 400,700 x 400,800 x 450 |
| Compatibility | 27 - 60" |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Steel |
| Maximum VESA mount | 800 x 450 mm |
| Technical details | |
| Compatibility | 27 - 60" |
| Product colour | Silver |
| Package net weight | 1.4 kg |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package depth | 61 mm |
| Package width | 73 mm |
| Package height | 245 mm |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 600 x 400,700 x 400,800 x 450 |
| Master (outer) case net weight | 28 kg |
| Country of origin | Taiwan |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.54 kg |
| Depth | 4 mm |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package depth | 61 mm |
| Package width | 73 mm |
| Package height | 245 mm |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.4 kg |
| Package depth | 61 mm |
| Package width | 73 mm |
| Package height | 245 mm |
| Package net weight | 1.4 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1460 mm |
| Master (outer) case length | 61 mm |
| Master (outer) case height | 245 mm |
| Master (outer) case gross weight | 32.2 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 28 kg |
| Products per pallet (EU) | 280 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |