Neomounts PLASMA-M1800E TV trolley 27-70"
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: PLASMA-M1800E
- EAN: 8717371441623 5711045102462 47 ...5102462 4717027862011 5054629034149 4055895674689 4055895449935 5054533047211 5054484047216more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Moile Monior/v Floor Snd |
PLASMA-M1800E | |||
|
FLOOR STAND/TROLLEY 27-70IN TIL View on Xvantage |
CB16345 | |||
|
AV Floor Stand/Trolley 27-70 PLASMA-M1800E |
AVNEO0718 | |||
|
PLASMA-M1800E - Cart - for flat panel / AV equipment - silver - screen size: 27"-70" View on InTouch |
2097718 | |||
|
BOS 27"-70" 1TFT silber Ma |
498034 | |||
|
by Newstar PLASMA-M1800E - v |
388518 | |||
|
PLASMA-M1800E TV trolley - 27-70 - max 50 kg - manual h 110-180 cm - VESA 200x200-600x450 - incl. hardware shelf - silver |
PLASMA-M1800E | |||
| Ingram Micro CS |
FLOOR STAND/TROLLEY 27-70IN TIL |
CB16345 | |||
|
PLASMA-M1800E - cart - for flat panel / AV system |
STD10198096 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £479.75 | ||
| Amazon | New | £613.68 | ||
| Amazon | New | £547.88 | ||
| Amazon | New | £639.00 | ||
| Amazon | New | £479.74 |
Related Products
Description
Neomounts versatile tilt (15°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 110 to 180 centimetres. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the stand nice and tidy.
Neomounts' floor stand, PLASMA-M1800E holds your TV, AV equipment and even hides your cables. The trolley features four solid castor wheels, of which the two front wheels are equipped with a brake. The casters allow the stand to move it to where you need it. Easily roll this cart through doorways and over thresholds.
Neomounts PLASMA-M1800E has one pivot point and is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 50 kg each screen. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x450mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates. Speedy assembly and installation.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Country of origin | Taiwan |
| Type | Portable floor stand |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 300,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400 |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Minimum screen size | 68.6 cm (27") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Material | Steel |
| Product colour | Silver |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Height adjustment type | Manual |
| Technical details | |
| Height adjustment | Yes |
| Package width | 1150 mm |
| Package height | 843 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Country of origin | Taiwan |
| Type | Portable floor stand |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 300,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400 |
| Tilt angle range | 0 - 15° |
| Display | |
| Minimum screen size | 68.6 cm (27") |
| Maximum screen size | 177.8 cm (70") |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1800 mm |
| Weight | 29 kg |
| Material | |
| Material | Steel |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
| Package width | 1150 mm |
| Package height | 843 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package weight | 34.3 kg |
| Package net weight | 34.3 kg |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1150 mm |
| Master (outer) case length | 250 mm |
| Master (outer) case height | 843 mm |
| Master (outer) case gross weight | 38.3 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Products per pallet (EU) | 7 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 34.3 kg |